Radní zároveň schválili spolupráci s Karlovarským krajem na zpracování podkladů pro mezinárodní projekt Keltská Evropa: Evropská nadregionální mocenská centra doby železné, do něhož jsou zahrnuty také významné archeologické lokality na území Středočeského kraje, a sice keltské oblasti Závist a Hradiště.
Projekt usilující o nominaci evropských archeologických lokalit na indikativní seznam UNESCO propojuje památky spojené s keltskou kulturou a zdůrazňuje jejich nadregionální význam jako příklad vzájemného kulturního propojení v době železné.
Český výletník: Vzhůru na Karlštejn s kastelánem. Najdeme císařovu DNA? |
„Zařazení našich památek na indikativní seznam ČR je klíčové pro jejich budoucí zápis na seznam UNESCO. Karlštejn, Kačina i keltská oppida jsou unikátními symboly Středočeského kraje, které si zaslouží mezinárodní uznání. Tyto projekty zároveň přispívají k ochraně a prezentaci našeho kulturního dědictví a k rozvoji cestovního ruchu,“ uvedl radní pro kulturu Václav Švenda (TOP 09).
Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi.
Kačinu dal postavit Jan Rudolf Chotek jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824. Stavba je zasazena do rozsáhlého parku založeného roku 1789. Chotkové žili na Kačině a v nedalekých Nových Dvorech až do roku 1911, kdy jejich zdejší větev vymřela.