„Následovat bude ladění nástroje, které se musí z akustických důvodů konat převážně v nočních hodinách a potrvá od začátku srpna do 12. prosince. Po faktickém dokončení však bude třeba ještě řada měření a posuzovaní a předání nástroje je tak plánováno až na konec února 2026,“ tvrdí Jakub Skřejpek, místopředseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany.
„Slavnostní požehnání nástroje připravujeme symbolicky na svátek sv. Víta 15. června 2026. Poté se nové varhany rozezní v sérii koncertů, aby všichni, kteří se na jejich stavbě finančně podíleli, mohli být součástí tohoto historického okamžiku přímo v katedrále,“ sdělil Skřejpek.
Práce na rekonstrukci západní kruchty katedrály sv. Víta, zásadního milníku v celém projektu nových varhan pro katedrálu, byly dokončeny po více než roce. Nyní je kůr připravený na to, aby na něj pracovníci mohli varhany ze španělské dílny německého varhanáře Gerharda Grenzinga v El Paipolu nedaleko Barcelony začít stěhovat.
V současné době tam již demontují a připravují na transport první píšťaly a komponenty do Prahy. Z klimatických důvodu však není možné v katedrále během zimních měsíců varhany stavět, pracovat na nich proto budou ve varhanářské dílně.
Katedrála sv. Víta čeká na nové varhany, z Barcelony je má přivézt osm kamionů |
„Statické zpevnění kůru spolu s novou elektroinstalací bylo pro celý projekt klíčové a také technicky velmi komplikované. Jsme proto velmi rádi, že se Správě Pražského hradu podařilo překonat řadu složitých překážek, které se v projektu objevily,“ uvedl Vojtěch Mátl, předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany, který organizuje národní sbírku pro varhany.
Do celonárodní sbírky, která začala před devíti lety, se zapojilo přes 15 tisíc dárců a společně zatím na varhany darovali přes 105 milionů korun.
Varhany jsou posledním krokem, který zbývá po 700 letech stavby katedrály sv. Víta učinit, aby byla stavba symbolicky dokončena. Prostředky na ně poskytl již císař Ferdinand I., záměr jejich zhotovení však nebyl nikdy naplněn a pro varhany určená kruchta zůstávala prázdná i po dokončení katedrály v roce 1929.
Monstra nad hlavami návštěvníků. Končí letošní opravy katedrály svatého Víta |
Prozatímní Mölzerovy varhany, které v katedrále v současnosti hrají, byly již v době svého vzniku v roce 1929 pojaty jako provizorní. Původní smlouva s varhanářem Grenzingem počítala s tím, že varhany budou umístěné v katedrále v roce 2019. Zdržení ale způsobilo mnoho aspektů od nepředvídatelných technických komplikací po epidemii koronaviru.
Projekt je složitý také tím, že se varhany staví do objektu se středověkými základy a památkáři musejí každý zásah do něj povolit. Během projektu se měnil rozsah potřebných úprav. Nejmenší píšťala bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší přesáhne délku sedmi metrů.