Kogenerační jednotka v kombinaci s fotovoltaikou zajišťuje nově energii pro výzkumné centrum ELI Beamlines. Zařízení je určené pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie. Centrum se zabývá výzkumem s výkonnými laserovými technologiemi, což má velkou energetickou náročnost a provoz vyžaduje 15.000 megawatthodin ročně. Kogenerační jednotka začala fungovat 1. května a pokrývá stoprocentní spotřebu tepla a část elektřiny vědeckého centra. Zástupci GENTEC CHP a ELI Beamlines dnes představili technologii novinářům.
Kogenerační jednotka v ELI Beamlines může dosahovat účinnosti až 90 procent. Díky její instalaci ELI Beamlines očekává roční úsporu 6,5 milionu korun a úsporu emisí 2227 tun oxidu uhličitého.
Nejvíce energie v ELI Beamlines putuje na podpůrné technologie, konkrétně 75 procent, vědecké technologie využívají 19 procent a zbylých šest procent energie jde na ostatní věci. Nejvíce tepla podle vedoucího oddělení stavební infrastruktury a informačních technologii ELI Beamlines Romana Kuřátka centrum spotřebovává v létě a na podzim kvůli odvlhčení.
Kuřátko uvedl, že se v centru zaměřili v posledních letech na optimalizaci energetických řešení a zajištění efektivního a hospodárného provozu. Spotřeba tepla klesla za dva roky o 50 procent, o 17 procent klesla spotřeba elektřiny. "Řešení ve formě kogenerační jednotky se nám osvědčilo, neboť nám poskytuje stabilní dodávky energie i v době, kdy mají kvůli špatnému počasí solární panely výpadky. Díky kombinaci kogenerační jednotky v kombinaci s fotovoltaikou jsme byli schopni snížit naše provozní náklady," řekl.
Podle Tomáše Burzly ze Svazu moderní energetiky kogenerace hraje velkou roli při přechodu teplárenství od uhlí. "Spolu s rostoucí potřebou flexibility a decentralizace činí kogenerace klíčovou součást moderní energetiky," uvedl. Výkonný ředitel společnosti GENTEC CHP Václav Klein řekl, že emisní faktor je proti uhlí čtvrtinový a proti paroplynové elektrárně poloviční.
Využití kogeneračních jednotek ve vědeckých centrech je příkladem jejich aplikace mimo tradiční odvětví. Obvykle se instalují v teplárnách, průmyslových podnicích a zemědělských areálech, zejména v bioplynových stanicích.
Podle Lukáše Dobeše z COGEN Czech, sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, je tato výroba v českých klimatických podmínkách výhodným způsobem výroby elektřiny, při které se dá zužitkovat odpadní teplo. Díky tomu se podle něj jedná o jeden z vysoce účinných a zároveň ekologicky přijatelných způsobů výroby elektřiny a efektivního využití tepla.
ELI Beamlines je evropské výzkumné laserové centrum, které je součástí vědecko-výzkumné organizace The Extreme Light Infrastructure ERIC.