Libušín na Kladensku loni změnil systém nakládání s odpadem, spočívá v platbě za skutečné množství namísto paušálního poplatku, který by obyvatele vyšel dráž. Komunálního odpadu je méně, po změně meziročně kleslo jeho množství o 60 kg na osobu, u objemného odpadu o dalších 12 kg, odpověděli na dotaz ČTK Filip Poštulka ze společnosti JRK Česká republika a starosta Libušína Vladimír Eichler (Libušín - sdružení nezávislých). Firma se zaměřuje na kompletní péči o odpadové hospodářství obcí a měst a s městem Libušín na změně systému spolupracuje.
Systém PAYT, který se dá označit jako zaplať, kolik vyhodíš, a pytlový sběr tříděného odpadu přímo od domu umožnily podle Poštulky přesné sledování dat i férovější přístup ke všem obyvatelům. "Změna odpadového hospodářství nám ukázala, že když mají lidé možnost ovlivnit, kolik zaplatí, začnou o odpadu více přemýšlet. Díky zavedení systému PAYT jsme nejen snížili množství odpadu a náklady, ale hlavně jsme motivovali domácnosti, aby intenzivněji třídily," uvedl starosta Libušína Vladimír Eichler (Libušín - sdružení nezávislých).
Roční produkce komunálního odpadu na osobu v Libušíně činila v roce 2023 přes 243 kilogramů na obyvatele, loni, po změně systému, to bylo 181 kilogramů. Poplatek za odpad dříve město pokrývalo vyšší daní z nemovitosti, ale kvůli nárůstu cen za skládkování v posledních letech, byl podle starosty systém neudržitelný a bylo třeba zajistit jiný. Podle něj je nyní nastavený minimální svoz na 60 litrů měsíčně a lidé platí šedesát haléřů za litr, což odpovídá asi 430 korunám ročně. Minimální objem je stanovený, aby lidé kvůli šetření například odpad nevyhazovali na místa, která k tomu nejsou určená.
Podle Poštulky bude v příštích letech měst a obcí s obdobným systémem přibývat, obdobné řešení je podle něj například v Dobřichovicích a Zelenči u Prahy či Unhošti na Kladensku. Obcí bude zřejmě více, ale neexistuje centrální evidence. Například Neratovice od roku 2026 změní systém plateb za komunální odpad. Lidé budou moci využívat menší nádoby a platit tedy méně než dosud. Nyní platí ve městě jednotný poplatek za osobu.
Obvyklá cena za svoz komunálního odpadu se ve středočeských okresních městech nejčastěji pohybuje zhruba mezi 700 až 1000 korunami za rok a osobu.