Lidé v Kolíně budou moci od května opět podávat návrhy na zlepšení života ve městě. Oproti prvnímu ročníku participativního rozpočtu Vylaď Kolín se zvýší limit nákladů na jeden projekt o 100.000 korun na 700.000 korun. Nově se budou moci zapojit i lidé, kteří nejsou obyvateli Kolína. Cíle, principy a pravidla druhého ročníku participativního rozpočtu v pondělí projednala rada města. Na projekty navržené místními vyčlenila radnice znovu 2,5 milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí města Šárka Hrubá.
"Chceme zapojit i třeba studenty, kteří sem denně dojíždějí, dále osoby zde pracující, prostě každého, kdo v Kolíně pravidelně tráví nějaký čas a má k němu vztah," řekla Hrubá. Do prvního ročníku se mohli zapojit pouze obyvatelé Kolína.
Participativní rozpočet v Kolíně je rozložený do dvou let. První rok město návrhy přijímá a zhodnotí, které z nich lze uskutečnit, o těch pak lidé hlasují. Další rok by se měly vybrané návrhy uskutečňovat.
Do prvního ročníku spuštěného na jaře 2023 zaslali lidé 52 návrhů, k hlasování jich postoupilo 19, osm se díky hlasování postupně uskutečňuje. Nejvíce podaných návrhů se týkalo hřišť, cyklistické dopravy a veřejné zeleně. Přehled všech projektů včetně aktuálních informací o realizaci najdou lidé na webu. Některé nepodpořené nápady chce radnice využít i mimo participativní rozpočet.