Je známá věc, že práce ve zdravotnictví patří mezi nejnáročnější. To samo o sobě ovšem není důvodem, proč je sester i lékařů málo. Jde o důsledek nešťastně nastaveného systému a nového pohledu mladých lidí na život. Starší generace lékařů odchází do důchodu a ta mladá si pro své lékařské působení představuje jiné pracovní podmínky.
Dnešní medici už netouží prožívat svou profesi coby životní poslání, a tudíž jí obětovat vše. Ať tak, či onak, jak nepřívětivou personální situaci řeší pražské nemocnice?
Celý magazín |
Chybějí záchranáři i laboranti
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) trvale scházejí všeobecné sestry, zdravotnický záchranář, radiologický asistent, zdravotní laborant a kvalifikovaný sanitář. „Pozice chybějí na všech interních, chirurgických, geriatrických, hematoonkologických a intenzivních lůžkových pracovištích,“ přibližuje Dita Svobodová, náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání ve VFN.
Jako významný zaměstnavatel nabízí VFN podle ní práci kontinuálně a rovněž kontinuálně zaměstnance přijímá. Pravidelně uveřejňuje množství volných míst. Také se zde museli přizpůsobit odlišnému pohledu mladých zdravotníků na profesní život. „Mladá generace zdravotníků je odlišná, je třeba přizpůsobovat požadavky a jinak nastavovat systém. Nastupující kolegové mají zcela jiné nároky i myšlení než jejich starší kolegové. Absolutní prioritou jsou dnes čas, peníze a snaha věnovat se sobě,“ říká Svobodová.
Řada mladých lidí podle jejích zkušeností nechce pracovat v nepřetržitém provozu na jeden úvazek. „Zkrátka proto, že je to náročné. Není vůbec výjimkou, že mnoho z mladých má kratší úvazky, které rozprostírají mezi nemocnice, případně pracují méně hodin,“ vysvětluje Svobodová. Dodává, že i nároky na benefity jsou napříč generacemi zcela odlišné.
Kvůli rozdílným názorům mezi mladšími a staršími kolegy mohou i vznikat třenice uvnitř pracovního týmu. „Vždy je vše o přístupu lidí. Na mnoha pracovištích to funguje, občas řešíme generační problémy. Obecně je ale nutná a cílená adaptace obou stran,“ uzavírá Svobodová s tím, že bez té by systém fungovat nemohl.
Polovina zůstává
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) natrvalo zůstává podle odhadů ředitele Zdeňka Beneše zhruba polovina mediků po atestaci. Průměrný věk zdravotníků tady je 45 let, 40 % je ve věkové kategorii 50+. Postrádají všeobecné sestry, zdravotní laboranty, radiologické asistenty a farmaceutické asistenty.
„Obsadit tyto pozice se snažíme přes inzeráty na našich webových stránkách, sociálních sítích, ale i pomocí osobních kontaktů,“ komentuje ředitel. Po nových posilách pátrají na svých sociálních sítích i další pražské nemocnice. Jejich profily zde obvykle sledují tisíce lidí. V hledáčku často mají samotné lékaře.
Fakultní nemocnice Bulovka hledá absolventy medicíny na neonatologické oddělení JIP a oddělení fyziologických novorozenců a nabízí nadstandardní plat. Nemocnice Na Františku shání zubaře, a to na plný pracovní úvazek s možnou úpravou pracovní doby.
Zdravotníci nejsou ani na Úřadu práce
Nemocnice na Homolce postrádá lékaře či lékařku na radiodiagnostické oddělení. Vytvořili zde i ilustrační video přibližující prostředí a náplň práce. Nemocnice sv. Kříže na Žižkově se potýká s nedostatkem sester a nelékařských profesí. Jde o malou církevní nemocnici, která nabízí rodinné prostředí s důrazem na vlídnost k pacientům a spokojenost všech.
Na nedostatek zdravotníků upozorňuje také Úřad práce hlavního města Prahy. Podle aktuálních dat má úřad v Praze evidován minimální počet osob s možností umístění ve zdravotnictví.
V evidenci mají momentálně 116 lékařů. To je 0,36 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. A 196 sester (všeobecných, praktických, porodních, dětských atd.), to je 0,62 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji se jedná o cizince z Ukrajiny s nepřiděleným rodným číslem a s vysokoškolským vzděláním, které České republika neuznává.
Evidovaným zdravotníkům také chybí atestace a na překážku jim je i vyšší věk. To je problém v případě, že se jedná o sociální zařízení. Volná místa v nemocničních zařízeních nebo pracovištích sociálních služeb na pozici zdravotní sestra jsou sice nahlášena úřadu práce, ale vyznačují se směnným provozem, který je neslučitelný například s péčí o rodinu nebo děti.