Příbramské zastupitelstvo schválilo nový jednací řád, který omezuje délku příspěvků zastupitelů i veřejnosti. Zástupci koalice za ANO a ODS návrh zdůvodnili situacemi, kdy se na zasedání zastupitelstva četly dlouhé dopisy či novinové články a zdržovalo se tím jednání, které se pak zbytečně protáhlo přes půlnoc. Opozice s novým jednacím řádem nesouhlasila. Podle kritiků jde o omezování diskuse, které není vyvoláno skutečnou potřebou.
Ke stejnému bodu programu se podle nového jednacího řádu může zastupitel vyjádřit nejvýše dvakrát, přičemž každé vystoupení může trvat nejdéle pět minut. Totéž platí pro veřejnost s tím rozdílem, že příspěvek může být maximálně tříminutový. Podle doplňujícího návrhu zastupitele za SPD Jiřího Novotného by se při projednávání závažných bodů mohlo odhlasovat, že diskuse bude bez časového limitu.
"Připadám, si jako v úplně jiném vesmíru a v úplně jiné době. Ne jako ve 21. století," kritizovala návrh opoziční zastupitelka za Spojence Markéta Škodová. Podle ní jde o uvažování spjaté s dobou před rokem 1989. Podotkla, že úloha opozice je ptát se, a je tak logické, že příspěvky opozice jsou delší. Další zastupitel za Spojence Václav Švenda označil za neúctu omezovat diskusi občanů.
Zástupci koalice oponovali, že délka příspěvků je časově omezena i v dalších městech. Radní za ODS Ivan Fuksa poukázal na četné dotazy jednoho z občanů, který je místním novinářem. Podle něj si udělal z jednání zastupitelstva tiskovou konferenci. "Přál bych si, abychom tady neměli noční šichty do jedné do rána," dodal Fuksa.
Koalice ANO a ODS má v pětadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. ANO má 11 mandátů, druhým nejsilnějším uskupením jsou opoziční Spojenci se čtyřmi zastupiteli. Všechny další strany v zastupitelstvu mají po dvou křeslech. Jde o SPD, Šanci pro Příbram, Příbram 2030, Piráty a ODS.