Na divadelní představení, výstavu a komentované prohlídky se mohou těšit návštěvníci, kteří v neděli zavítají do Památníku Vojna na Příbramsku. Hornické muzeum Příbram, které areál spravuje, pro ně připravilo program k výročí 17. listopadu. Na akci promluví kromě jiných pamětnice událostí z roku 1939, 1948 i 1989 a spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová, řekl dnes ČTK ředitel muzea Josef Velfl.
Osmadevadesátiletá Musilová byla po únoru 1948 vězněna za svou činnost v protikomunistickém odboji a patří k posledním žijícím členům někdejší tajné studentské organizace Šeřík. Dva z hlavních organizátorů dala komunistická justice popravit, další odsoudila k mnohaletému žaláři. "Dále zavzpomíná na listopadové události roku 1989 Milada Mojsejová Voláková, výtvarnice a jedna z organizátorů akce 17. listopadu 1989 v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami," dodal Velfl.
Komponovaný program zahájí ve 13:30 pietní akt za účasti politiků, zástupců okolních obcí, Československé obce legionářské a veřejnosti. Na vzpomínkovou část večer naváže Festival Divadla Dagmar, které bude mít na programu scénické čtení s názvem Prostory II Nejdek či hudebně scénickou kompozici z děl českých básníků Jiřího Wolkera, Václava Hraběte a dalších. Tato představení se odehrají v autentickém prostředí někdejší vězeňské výdejny stravy.
Od 9:00 do 16:00 budou možné prohlídky areálu někdejšího pracovního tábora pro odpůrce komunistického režimu. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku se věnuje i výstava, kterou mohou návštěvníci zhlédnout. Její první část nabízí pohled do méně známé kapitoly moderních dějin a přiblíží likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení 16 jejích studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Druhá část pojednává o událostech po 17. listopadu 1989 v Příbrami.