Ve zmiňovaném případě jeden z podezřelých podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny poslal poškozenému na důkaz toho, že je policista, přes komunikační aplikaci WhatsApp fotku služebního průkazu a sdělil mu, že někdo získal přístup k jeho bankovním účtům a chce čerpat půjčku. Aby tomu zabránili, navrhl mu, aby si o půjčku požádal sám a peníze pak raději hned vybral.
Falešný policista a bankéř vylákali ženu se statisíci ven, včas ale volala policii![]() |
„Této smyšlené legendě poškozený uvěřil a sjednal si půjčku ve výši půl milionu korun. Falešný policista nadále instruoval poškozeného, a to tak, že se mu ozve pracovník ČNB, který od něj převezme hotovost za účelem okamžitého vrácení peněz bankovní instituci,“ popsal podvod mluvčí.
Doplnil, že falešný pracovník banky muži chvíli poté přes WhatsApp poslal svůj průkaz a fotku, aby ho později poznal na schůzce před pobočkou banky v Dejvické ulici, kde mu měl předat peníze.
Podvodníci s diamanty lákali investory na stoprocentní zisk, obrali je o desítky milionů |
Po předání hotovosti se poškozenému podle mluvčího znovu ozval falešný policista, se kterým se domluvil i na druhém úvěru. Poškozený v tomto případě kontaktoval infolinku banky, kde mu její pracovníci sdělili, že se stal obětí podvodu, proto vše oznámil policii, uvedl mluvčí.
Policisté nachystali léčku
Podle něj se kriminalisté dohodli s poškozeným, aby se s falešným policistou domluvil na předávce dalších peněz, tentokrát 200 tisíc korun, a v okamžiku, kdy si pro ně podezřelý přišel na stejné místo v Dejvické ulici, ho zadrželi.
Mluvčí v této souvislosti zdůraznil, že „nikdy žádná bankovní instituce ani policisté nejednají s poškozenými takovýmto způsobem, a už vůbec nekomunikují přes mobilní aplikace typu WhatsApp“.