Za pomoci páčidel se v době záplav snažili narychlo otevřít hasiči uzavřená stavidla na jezu u Kalábova mlýna, která podle znalce zapříčinila povodně v polovině října 2020 v Brodku u Přerova. Odehrávalo se to přitom v době, kdy voda z Olešnice již obec zaplavila a starostové okolních obcí se nemohli dovolat majiteli jezu, který byl v osudnou chvíli v Dubaji, řekla dnes u přerovského soudu starostka sousedních Kokor Jana Habáňová. Právě majitel Jan Filák a jeho firma u soudu čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Voda způsobila lidem škodu za 14 milionů korun, obžalovaní vinu popírají.
Ohrožení povodněmi řešily obce ležící na toku Olešnice v noci ze 14. na 15. října 2020, v Kokorách byl tehdy vyhlášen třetí povodňový stupeň - voda se zde nakonec nevylila, na rozdíl od sousedního Brodku u Přerova. Uzavřené stavidlo leží však v katastru Kokor. "Situace byla strašná, byla všude voda, nebyla k dispozici klika od stavidel. Hasiči hledali jakýkoliv nástroj, kterým by mohli za pomoci třeba páčidel stavidla otevřít. V okamžiku, kdy se jim to podařilo, celý ten vzdutý tok, který i nám zapříčinil třetí stupeň, začal masivně odtékat korytem Olešnice. Voda začala klesat, byl to viditelné," uvedla starostka.
V těch hodinách byla ve spojení se starosty Citova, Brodku u Přerova a Majetína. Právě od starosty Brodku se dozvěděla o problému na Kalábu. "Starosta Brodku Roman Zbožínek volal, že když šli s hasiči proti proudu, objevili problémy na Kalábu. Ptal se mě, kdo vlastní jez, dávala jsem mu kontakt na pana Filáka, ale nedovolal se mu. Já jsem se mu dovolala až o den později, byl v Dubaji. Řekl mi, že o situaci ví a že tam o den dříve vyslal správce mlýna. Ten na místě zjistil, že stavidla zvednout nemůže," uvedla starostka. Obhajoba však dnes tvrdila, že Filák dva dny před odjezdem do Dubaje stavidla kontroloval a byla nahoře, manipulovat s nimi mohli podle nich například zemědělci.
Znalci již dříve u soudu uvedli, že příčinou zatopení části Brodku u Přerova byla nevytažená tři stavidla na jezu říčky Olešnice u Kalábova mlýna. Pokud by jez nebyl zahrazen stavidly, tak by se tehdy voda z koryta Olešnice po vydatných deštích nevylila, uvedli znalci. Odborníci vypočítali, že průtok v Olešnici u Kalábova mlýna při vydatných deštích v říjnu 2020 kulminoval na 14,7 metru krychlových za sekundu, avšak reálně se mohl přiblížit až k 18 metrům. Přívaly vody ale přesto nebyly extrémní, jelikož hodnota průtoku pro stoletou povodeň tam odpovídá bezmála 50 metrům krychlovým.
Záplavy obyvatele Brodku u Přerova, kde žije zhruba 1900 lidí, postihly 14. října 2020. Voda poničila majetek v sedmi desítkách nemovitostí, zatopila pole, některé ulice a železniční podjezd. Soud případ dnes znovu odročil na 12. listopadu.