Nevnímáme, jak moc jsme si s Ukrajinci podobní, říká socioložka

  12:02aktualizováno  12:02
I přes xenofobní projev vůči ukrajinským cestujícím sklidil dnes již propuštěný řidič tramvaje sympatie většiny diskutujících na sociálních sítích. Někteří Pražané anonymně nadávají na ukrajinské příchozí s poukazem především na privilegia od státu. MF DNES posbírala nejčastější námitky Pražanů na sociálních sítích a nechala na ně odpovědět socioložku z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Marii Jelínkovou.

Buďme pozitivní. „Je potřeba vytvářet příležitosti k oboustranně spokojenému soužití tam, kde je to možné, a oceňovat, že spousta věcí funguje a jde strašně dobře,“ říká socioložka Marie Jelínková. | foto: archiv FSV UK

Z monitoringu online prostředí Prahy je čím dál patrnější protiukrajinská nálada. Můžete ji vysvětlit?
Diskuse pod články neposkytují reprezentativní pohled na to, co si společnost myslí. Máme za poslední půlrok dva dobré reprezentativní výzkumy postoje Čechů k Ukrajincům a oba docházejí k tomu, že více než polovina české populace ukrajinské uprchlíky podporuje, i když k nim zůstává ostražitější. Samozřejmě, že k nějakým negativním, a to i hlasitějším projevům bude docházet i proto, jak se veřejná debata stává méně kultivovanou. Data ovšem velkou změnu neukazují.

Pokud jde o vnímání a přijímání Ukrajinců, Pražané se pozastavují například nad tím, kolik jich ve městě žije.
25 % obyvatel Prahy jsou cizinci, ale Ukrajinců s dočasnou ochranou je asi 6 %. Je normální, že si na to soužití zvykáme, součástí tohoto zvykání je vymezování se a vyjednávání si pravidel. Integrace trvá, i pokud je vše perfektně nastavené a je vstřícnost na obou stranách, je to letitý proces.

Upřímné a silné. Mladí Ukrajinci vyhnaní Putinem otiskli své pocity do komiksů

Jak by měli Pražané vyjednávat?
Integrace by měla být oboustranná. Napětí vzniká nejčastěji ve vztahu k veřejnému prostoru. Ukrajinská kultura je víc kolektivistická, například klade důraz na nejrůznější oslavy, setkání. Když tu máme lidi, kteří chtějí grilovat ve veřejném prostoru, typicky u Vltavy nebo na Parukářce, jde pro ně ta místa posílit a zároveň vyžadovat, aby vymezené prostory dodržovali. Ne tedy jen něco zakázat, ale také hledat řešení schůdné pro obě strany. O tom je vyjednávání vzájemného soužití, aby mohlo fungovat. Ustoupit či proaktivně hledat řešení tam, kde je to možné. Kde není, tam vysvětlovat a případně vyžadovat dodržování zákonů a vyhlášek.

Jak byste popsala rozdíl mezi ukrajinskou a českou náturou?
Nemluvila bych o nátuře, ale o kultuře, k té máme data. Myslím si, že nevnímáme, jak moc jsme si podobní. Toho je potřeba si vážit, protože spoustu problémů, které by tu mohly být, nemáme. Odlišnosti jsou dány jiným způsobem fungování našich zemí, jinou zkušeností, zvyky, historií. Jsou věci, které je zprvu obtížné vysvětlit, třeba nezvyk používat sluchátka u mobilů, ale i na tom můžeme při kultivaci veřejného prostoru pracovat.

V metropoli je nyní mnoho ukrajinských mužů, neměli by bránit Ukrajinu?
V počátku války se u nás ukrývali většinou jen senioři a matky s dětmi. V roce 2022 přijížděli a tvořili ukrajinští dospělí muži 20 % populace a loni 28 %, takže nárůst je mírný. Není to také tak, že by všichni muži v produktivním věku nemohli Ukrajinu opustit. Mohou, když mají tři a víc dětí či zdravotní důvody. To, že potkáme dospělého Ukrajince, neznamená, že má být na frontě. Samozřejmě to může tak být, ale buďme v soudech opatrní.

Konec války? Trump není kouzelník. Ukrajinky o životě v Čechách i budoucnosti

Pražan si jde do domácích potřeb koupit cedník, jenže ukrajinská prodavačka mu nerozumí. Čech si připadá jako v cizí zemi.
Jazyk se ve všech výzkumech ukazuje jako největší bariéra, jenže chybí vhodné jazykové kurzy. Je pravděpodobné, že prodavačka, která nerozumí slovu cedník, což by v té pozici samozřejmě měla, nemá k dispozici kurz nebo si ho nemůže dovolit. Nevyužili jsme dost toho, že Ukrajinci, kteří přijeli, jsou většinou vzdělaní. Přijely sem učitelky a zdravotní sestry, kterých máme nedostatek, ale neumíme propojit poptávku s nabídkou. Důvodem je primárně jazyk. Navíc si tito lidé často nemohou dovolit tři měsíce nepracovat a být na intenzivním jazykovém kurzu. Přitom by pro všechny strany bylo nejvýhodnější do tohoto investovat. K tomu vůle není.

Přesto se v ulicích a hlavně v obchodech nesetkáváme s tichými, pokornými chudáky, kteří zjevně utekli před válkou.
Proč potřebujeme, aby tu byli pokorní a tiší?

Jako Mnichov. O Ukrajině bez nás rozhodnou dva egomaniaci, děsí Evropu

Možná si je tak představujeme.
Nejlepší integrace je, když se nově příchozí začnou chovat tak, jak je to běžné u majoritní populace, takže pokládám za dobrou integraci, když jde ukrajinská patnáctiletá slečna do drogerie a dělá tam stejné věci jako její české spolužačky. Považuji za nejvíc nebezpečné nechávat prostor dojmům a mýtům, které se často kolem migrace tvoří. Řešením je potkávat se a slyšet příběhy z obou stran. A zvyknout si i na to, že třeba místní park mohu mít ráda já i ti nově příchozí.

Pražany také provokuje dvojí metr, který ve prospěch Ukrajinců má údajně stát. Prý mají i zdravotní péči hned. Nečiní jim příliš ochranná ruka a velká finanční podpora v očích místních medvědí službu?
Rozhodně bych to neviděla perspektivou, že se jim daří nějak skvěle a jsou super opečovávaní. Zhruba 60 % ukrajinských uprchlíků žije na hranici chudoby, takže bych spíš zvažovala, jestli by ta podpora neměla být zejména pro ženy s dětmi větší. Dvojí metr české zákony nedovolují, žijeme v právním státě a pravidla mají platit pro každého. Pokud jde o přednost ve zdravotní péči, jsou to spíš mýty. Naše systémy kapacitně nestačily už předtím, a teď jako by se nám jimi ty problémy násobily. Podílela jsem se na několika výzkumech o přístupu Ukrajinců ke zdravotní péči a daleko běžnější je, že jedou za nějakou odbornou lékařskou péčí na Ukrajinu, pokud tu možnost mají, protože k odborníkům se v Česku nedostanou. Je tedy dobré nezůstat u informací „jedna paní povídala“ a využít spolehlivá data, která máme.

Někteří Ukrajinci mají pocit, že si v Česku můžou dovolit vše, říká asistent strážníků

Takže podle vás nemají přednost v péči?
Nemají. Není důvod, aby měli přednost. Pokud se takové situace vyskytnou, tak je to v rozporu s naším právním pořádkem.

Jsou Češi xenofobní?
To je dobrá otázka. Myslím, že Češi jsou hodně citliví na odlišnosti, jsou hodně opatrní, ale jako naši charakteristiku pořád vidím víc to, že jsme lidé, kteří pomáhají. Opravdu umíme pomáhat hodně, navíc i v nelehké politické situaci zůstáváme mezi těmi, kdo pravdivě pojmenovává, kdo je v té válce agresor a kdo napadený. Za to bychom se měli chválit a oceňovat, což však v českém skepticismu není samozřejmé.

Nejčtenější

Otevírací doba na Velikonoce 2025: Tuto neděli má zavřeno jeden velký řetězec

Velikonoce letos připadají až na druhou polovinu dubna. V křesťanské tradici jde o nejvýznamnější období roku, které vrcholí takzvaným svatým týdnem. Jako státní svátky jsou však oficiálně uznány...

Metro D na vlastní oči! Část prvního déčka bude otevřena už za měsíc. První zájemci si prohlédnou tunely

Deset let čekají obyvatelé hlavního města na rozšíření podzemní dráhy do dalších částí metropole. A jak se podle posledních odhadů zdá, další nejméně dekádu si ještě počkají. Dopravní podnik nicméně...

Nejdelší pražský eskalátor vede do hlubin metra. Kde se nachází?

Držte se pevně madla. Nejdelší eskalátor v metru není nejdelší jen v Praze, ale dokonce i v celé Evropské unii. Vede do stanice Náměstí Míru na lince A a měří úctyhodných 87,1 metrů. Cesta dolů trvá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Netflix, Max a T-Mobile se (opět) mění. Může za to spuštění nové videoslužby Oneplay

Streamovací platforma televize Nova – Voyo jde ve šlépějích slavnějšího a úspěšnějšího Netflixu, a dalších velkých internetových televizí, již několik let. Nástupem služby Oneplay to ovšem byla právě...

Vzhůru dolů. Která stanice pražského metra je nejhlubší v celé Evropské unii?

V labyrintu pražského metra by se i krtek ztratil. Jak dlouhý eskalátor vede do největších hlubin našeho hlavního města? A jak dlouho trvá jízda po něm? Hledali jsme odpovědi.

Olomouc plánuje odchyt nutrií, které se usídlily v centru města

Olomoucká radnice chystá odchyt nutrií, které se v krajském městě usadily třeba na Mlýnském potoce nebo v řece Bystřici. Lidé navíc těmto velkým hlodavcům v jídelníčku přilepšují.

25. dubna 2025  8:02

Minipivovary zahajují sezonu. K návštěvě ale lákají i sopky či konopný festival

Přelom dubna a května je na akce každoročně bohatý. Z velké nabídky si můžete vybírat i letos.

25. dubna 2025

PonavaFest představí tři dny plné hudebních dobrodružství

Jubilejní desátý ročník PonavaFestu naplní od pátku 23. do neděle 25. května park Lužánky hudbou, zábavou a pohodou. Návštěvníky láká na avantgardní jazz, alternativní hudbu, hudební storytelling,...

25. dubna 2025

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Příjezd i přístup do novoměstské nemocnice jsou nyní omezené

Do další etapy postoupila rozsáhlá rekonstrukce pavilonu gynekologie a výstavba dialýzy v areálu novoměstské nemocnice. Tyto práce však s sebou přinášejí i omezení pro návštěvníky.

25. dubna 2025  7:49

Neratovičtí si stěžují na nedostupnost zdravotní péče, Vamed Mediterra to odmítá

Neratovičtí si stěžují na nedostupnost zdravotní péče, a to jak ve městě, tak v mělnické nemocnici. Její provozovatel, Vamed Mediterra, to odmítá. Město...

25. dubna 2025  5:40,  aktualizováno  5:40

Výstava Zahrada začíná. Návštěvníky uchvátí sazenice, nářadí i mikrobylinky

Tisíce lidí v pátek a o víkendu zamíří do Havlíčkova Brodu. Přitahuje je výstava Zahrada. Každoroční akce, jejíž jubilejní třicátý ročník začíná v pátek ráno, láká zahrádkáře a kutily z širokého...

25. dubna 2025  7:02,  aktualizováno  7:02

Chomutov, Lovosice a Bílina mají ocenění za přívětivý přístup k podnikání

Chomutov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Ústeckém kraji. Podnikání se daří velmi dobře také v Lovosicích a v Bílině. Ukázal to srovnávací výzkum Město pro byznys...

25. dubna 2025  6:59

Developer tvrdí, že za 180 tisíc korun byt nezařídíte. Deník Metro hledal a vystačil si s necelými sto tisíci

Developer Marcel Soural říká, že když si pronajmete byt, za 180 tisíc korun vybavení nepořídíte. Proto se vyplatí pronajmout byt dražší, již zařízený.

25. dubna 2025  6:11

Venuše v novém světle i bájné hrady. Dávné příběhy odhalí Tajemná místa

Jedna připomene objev Věstonické venuše, kterou ukáže v komiksu i jako inspiraci v designu. Další přinese příběh už dávno neexistujícího hradu. Jiná v regionu představí dobu bronzovou. Dohromady sedm...

25. dubna 2025  5:22,  aktualizováno  5:22

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Přispívejte na platy kněží, vyzývá věřící církev. I kvůli úbytku lidí v kostelech

Účastníků nedělních bohoslužeb v olomoucké arcidiecézi dlouhodobě ubývá, od 90. let klesla čísla zhruba na polovinu. Nemusí to sice znamenat odklon lidí od víry, církev ale právě s ohledem na změnu...

25. dubna 2025  5:02,  aktualizováno  5:02

Lidé v Uhách na Kladensku se v referendu vysloví ke stavbě větrných elektráren

Lidé v obci Uhy na Kladensku dnes budou v referendu hlasovat o tom, zda mají zastupitelé podpořit výstavbu tří větrných elektráren v katastru obce. Každá by...

25. dubna 2025,  aktualizováno 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.