Vodním záchranářům na Slapech v letošní sezoně ubylo zásahů. Bylo jich 159, meziročně o 12 procent méně. Statistiku ovlivnila koordinace zásahů s posádkami Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Tam, kde byly jejich posádky rychleji dostupné, vodní záchranáři výjezdy nepřebírali. Snížení počtu výjezdů podle nich neznamenalo méně práce. Pokud by si i tyto případy započítali, měli by zásahů za sezonu 189, informoval dnes ČTK mluvčí vodních záchranářů Daniel Vičan.
Záchranáři letos na Slapech zaznamenali tři případy utonutí. Vyjížděli také k devíti případům přímého ohrožení života a 23 případům ohrožení zdraví. Celkově měli 128 zdravotnických zásahů, 27 technických zásahů a společně s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje absolvovali dvě prověřovací cvičení.
V pohotovosti bylo od 2. června do 13. září na stanovišti Stará Živohošť v průměru pět vodních záchranářů, kteří měli k dispozici dvě velké zásahové lodě, jeden skútr a jednu sanitku pro výjezdy v blízkém okolí základny. Na letošních 104 dnů ostré služby připadalo v průměru 1,5 události na den.
Nejčastějším problémem je podle záchranářů alkohol, kvůli kterému lidé přeceňují své síly. Řada plavců také často křižuje dráhu plavidlům. Lidé, kteří mají potřebu plavat přes celou přehradu, by si měli pořídit plaveckou bóji nebo alespoň barevnou čepici, aby byli dobře vidět.
Vodní záchranáři poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na dvou desítkách stanovišť u 17 přehrad.


















