Rozsáhlý park u zámku Konopiště na Benešovsku čeká obnova, která mu vrátí jeho historickou podobu. Kácení se soustředí na náletové dřeviny v zanedbávaných oblastech. Cílem je záchrana historických starých stromů a posílení ekologické stability i biologické rozmanitosti parku. Na projektu spolupracují Lesy ČR a Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim s podporou Operačního programu Životní prostředí. Záměr projednaly s Národním památkovým ústavem i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Omezení pro návštěvníky parku budou minimální, informoval dnes ČTK Jan Gál z ČSOP Vlašim.
Práce mají být rozděleny do několika etap. Po kácení přijde na řadu odborné ošetření stromů a výsadba nových dřevin. "Revitalizace bude probíhat především v dlouho zanedbávaných místech, kde dojde k vyřezávání náletových dřevin a uvolnění starých stromů k prodloužení jejich existence. Zásahy budou prováděny citlivě a v souladu s ochranou krajinného rázu oblasti. Park se tak vrátí do historické podoby, jakou měl po druhé světové válce," uvedl jednatel ČSOP Vlašim Karel Kříž.
Areál konopišťského parku patří s rozlohou 340 hektarů mezi největší, ale také dendrologicky a botanicky nejhodnotnější parky ve střední Evropě. Roste v něm 68 druhů jehličnatých a 158 listnatých dřevin, které jsou domovem mnoha živočišných druhů včetně vzácného saproxylického hmyzu. Právě na biotopy s jejich výskytem se zaměří první etapa obnovy, jejímž cílem je ošetření starých stromů se zhoršeným zdravotním stavem a stabilitou v prostoru mezi Benešovem a zámkem.
Arboristické práce jsou naplánovány v lipových alejích Vrtbova a Lobkovická, kde je třeba upravit přerostlé koruny a vymanit je kvůli stabilitě a prosvětlení z okolních porostů. Tyto lípy z biologického hlediska patří k nejcennějším dřevinám celého parku. Potřeba je také uvolnit koruny starých dubů podél hlavní příjezdové cesty z Benešova v Konopišťské ulici.
Obnova historických stromů posílí zvláště biotopy silně ohrožené skupiny dutinového hmyzu vázaného na staré dřeviny. "Jak potvrdil entomologický průzkum vypracovaný v rámci projektu, v lokalitě se vyskytuje na 150 druhů saproxylických brouků. Z toho 26 druhů je zařazeno na červeném seznamu bezobratlých, tři patří k pralesním reliktům a jeden, zdobenec zelenavý, je silně ohrožený a zákonem zvlášť chráněný druh," uvedl Kříž.
Park dal vytvořit arcivévoda František Ferdinand d'Este. Kromě domácích dřevin v něm byly vysazeny i různé exotické druhy. Původně hrad Konopiště založil jako gotickou pevnost koncem 13. století biskup Tobiáš z Benešova. Postupem času se na Konopišti vystřídalo mnoho šlechtických rodů, mezi jinými Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, Vrtbové z Vrtby a Lobkowiczové. V roce 1887 koupil panství Ferdinand a přebudoval ho na velkolepé sídlo budoucího císaře.