Zastupitelé Nymburka dnes neschválili rozpočet na příští rok, město bude od ledna hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Navržený rozpočet počítal s příjmy 622 milionů a výdaji 1,038 miliardy korun. Schodek 416 milionů mělo město pokrýt zapojením rezerv, prostředků mimo rozpočet a nevyčerpaným úvěrem, který sjednalo kvůli stavbě bazénu. Pro schválení rozpočtu bylo třeba 11 hlasů, hlasovalo pro něj devět zastupitelů z 20 přítomných. Pět zastupitelů bylo proti a šest se zdrželo. Zastupitelé schválili pravidla pro provizorium, která budou platit od ledna 2025 do přijetí řádného rozpočtu.
Zastupitelé, kteří rozpočet nepodpořili, kritizovali zejména další zadlužování města v souvislosti s úvěrem, jehož čerpání bylo v návrhu rozpočtu navržené ve výši 321 milionů korun.
Opoziční zastupitel Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk) připomněl podobné zadlužení města v minulosti, kdy v letech 2009 až 2013 nemohlo kvůli splácení dluhu výrazně investovat. "Teď nás to čeká taky, ale současně z hlediska projektových dokumentací máme naplánované další věci, které se asi budou obtížně realizovat, což jsou zejména investice do školství, do zvýšení kapacity základních škol, uvažuje se o modernizaci kina, chystá se výstavba parkovacího domu," řekl před hlasováním o rozpočtu Fojtík. Na dotaz ČTK uvedl, že opozice dá vedení města podmínky, za jakých bude ochotna rozpočet podpořit, aby město nebylo dlouho v rozpočtovém provizoriu.
Zastupitelé schválili pravidla provizoria, která budou platit od 1. ledna 2025 do doby, než bude přijat řádný rozpočet na rok 2025. Pravidla omezují měsíční výdaje města na jednu dvanáctinu výdajů schváleného rozpočtu pro rok 2024.
Na investice bylo v návrhu rozpočtu plánových téměř 475 milionů korun. Starosta města Tomáš Mach (Nymburk s klidem) ČTK už dříve řekl, že příští rok mají pokračovat velké akce z dřívějšího období. Do pololetí příštího roku chce město dokončit dvě velké investice z letošního a předchozího roku, a to přestavbu zimního stadionu a stavbu plaveckého bazénu. V návrhu rozpočtu na příští rok se na dokončení bazénu počítalo s částkou 110 milionů korun.
Zastupitelé dnes rovněž odmítli zvýšení ročního poplatku za svoz odpadu o 140 korun na 1100 korun. Podpořili protinávrh, tedy navýšení o 40 korun na 1000 korun.
Nymburk vede koalice hnutí Nymburk s klidem (NSK) starosty Tomáše Macha a ODS. V červnu opustily NSK kvůli názorovým neshodám tři zastupitelky. Koalice, která měla v 21členném zastupitelstvu původně 12 členů, je tak nyní menšinová s devíti zástupci. Pro letošní rok zastupitelé schválili schodkový rozpočet s příjmy přes 584 milionů korun a celkovými výdaji téměř 1,06 miliardy korun.