Archeologové našli v Kadani na Chomutovsku, kde se opravuje jez, šestikrejcar z roku 1800, zlatý špendlík, základy staveb z první poloviny 19. století a keramiku z 16. století. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
Výzkum se odehrává v lokalitě, kde se bude stavět nový rybí přechod. Původní dřevěný jez vedl k říčnímu ostrovu Písečná hlava. Vzdutou vodu přiváděl k mlýnskému náhonu tzv. Českého neboli Steinkopfova mlýna. Proti mlýnu se na ostrově v minulosti nacházel areál menších mlýnských staveb, z nichž některé byly také opatřeny vodními koly.
Záchranný archeologický výzkum provádí Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech. "První sondy a průběh skrývky nejprve naznačovaly, že vše bylo při stavbě betonového jezu v 60. letech 20. století zničeno. Poté nám však stavebníci oznámili nález pozůstatků staré ochranné zdi a postupně se podařilo nalézt i základy všech dalších staveb areálu. Stály zde nepochybně již kolem roku 1842 a v druhé polovině 19. století byly přestavovány," uvedl vedoucí výzkumu Kryštof Derner.
Archeologové našli dřevěné kůly a vodorovně uložené trámy, mezi nimiž se podařilo rozlišit tři různé konstrukce, které leží v rozdílné hloubce. Celkem našli a popsali 143 dřev. Přesnou dataci těchto konstrukcí umožní dendrochronologie. "Jedná se o nejrozsáhlejší podobný výzkum v Kadani. Nejzajímavějšími nálezy tzv. hmotné kultury je šestikrejcar Františka II. z roku 1800 a zlatý špendlík. Ten byl patrně původně nošen jako ozdobná součást honosného oděvu," uvedl Derner.
Hlavní fáze archeologického průzkumu skončí podle Zikešové pravděpodobně tento týden.