Audit zooparku, který zadal Chomutov v souvislosti s údajnými machinacemi s tendry, odhalil i nedostatky týkající se veřejných zakázek. V kauze je obviněná kromě jiných bývalá ředitelka chomutovské zoo Věra Fryčová či bývalý primátor Marek Hrabáč (zvolen za ANO). Auditorská firma Apogeo ve zprávě uvedla několik identifikovaných rizik včetně případů, kdy byly předměty veřejné zakázky rozdělovány na menší části tak, aby se jejich hodnota vešla pod finanční limity stanovené interní směrnicí. Tímto způsobem se obcházely povinnosti vyplývající z interních pravidel nebo zákona o veřejných zakázkách.
"Takové dělení zakázek s podobným nebo totožným charakterem plnění na menší celky vedlo k nesprávnému stanovení režimu zadávání a mohlo omezit hospodářskou soutěž," stojí ve zprávě z hloubkového auditu. Kromě toho podle firmy hrozí riziko nehospodárného a neefektivního nakládání s veřejnými prostředky.
Dalším velmi významným rizikem jsou podle auditorů nedostatky v procesu nákupů. Zjistili například, že se opakovaně pořizovaly běžně dostupné dodávky a služby formou přímého zadání bez využití efektivnějších postupů. Takový přístup může vést k omezení hospodářské soutěže, neefektivnímu využití veřejných prostředků a k porušení zásad transparentnosti a hospodárnosti při zadávání veřejných zakázek.
Auditoři označili za riziko také případy přímého zadání veřejné zakázky malého rozsahu propojeným subjektům bez doloženého průzkumu trhu. Jde tak o porušení povinnosti stanovené interní směrnicí. Postup také vykazuje známky netransparentnosti a může vést k obcházení pravidel hospodářské soutěže a neefektivnímu využívání veřejných prostředků.
V dalším případě auditorská firma narazila na několik nezveřejněných smluv a objednávek v registru smluv, což vedlo k jejich zrušení a bezdůvodnému obohacení. Naopak v některých případech se v registru stejné smlouvy objevily dvakrát. Několik dalších pochybení se týkalo nedostatečného průzkumu trhu při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Zoopark opakovaně oslovoval pouze dva stejné dodavatele, což podle auditorů eliminuje konkurenci.
"Audit, který hodnotil pětileté období práce zooparku pod mým vedením, však v žádném případě nepoukázal na nedostatky, které by měly nepříznivý dopad na hospodaření organizace," řekla dnes ČTK Fryčová. Naopak podotkla, že se po jejím nástupu roční obrat zooparku z původních 60 milionů korun téměř zdvojnásobil. Na různých fondech organizace se podařilo podle Fryčové nashromáždit téměř 34 milionů korun. "Tohoto výsledku by bylo zcela nemožné dosáhnout za nehospodárného nakládání s prostředky," míní Fryčová, která nicméně vnímá, že jako statutární zástupce nesla za chod organizace zodpovědnost. Podle ní se ale nedá při podobném objemu práce vyhnout pochybením. "Audit však prokázal, že pokud k nim došlo, nešlo o činnost úmyslnou ze strany žádného ze zaměstnanců Zooparku Chomutov," uzavřela jeho bývalá šéfka.
Audit se zaměřil na období od roku 2020 do srpna 2024. Firma kontrolovala dvě skupiny menších zakázek, a to od 10.000 do 50.000 korun a od 50.000 do 150.000 korun. Celkově šlo o zakázky v hodnotě přes 88 milionů korun. Primátor města Milan Petrilák (ANO) Českému rozhlasu řekl, že se vedení města plánuje řídit opatřeními, která ve výsledné zprávě navrhli auditoři. Podle něj je zapotřebí narovnat směrnice tak, aby byly tzv. neprůstřelné. Zpřísnit se mají i pravidelné městské kontroly.
Vyšetřování kauzy pokračuje. Náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová dnes ČTK řekla, že návrh na podání obžaloby zatím podán nebyl a nebude tomu tak ani v nejbližších týdnech.
Policie v případu v srpnu obvinila 14 lidí a pět společností. Hrabáčovi hrozí až 12 let vězení. Obvinění podle žalobce v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody. Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení. Všichni stíhaní nejsou obviněni ze všech trestných činů.