„Jde o archeologicky známou lokalitu s pohřebištěm, která je narušována zemědělskou činností, protože se zde nachází pole. Není to pietní,“ vysvětlil severočeský archeolog Vojtěch Peksa, jenž působí ve spolku Společenstvo pro památky Podbořanska, který za projektem stojí.
Podobu pietního místa navrhl architekt Jiří Vaníček. Obrys půdorysu kostela má být vydlážděn a v jeho vnitřku bude vztyčeno 60 chmelových sloupů, které mají být vysoké zhruba pět metrů. Budou postaveny tak, aby se mezi nimi dalo procházet. Chmelové sloupy proto, že jde o známou chmelovou oblast. Na místě, kde se nacházel oltář, by měla být socha svatého Václava.
Pokud vše půjde podle plánu, ke stavbě má dojít příští rok.
Lokalita se nachází na křižovatce mezi Blšany, Letovem a Liběšovicemi. Pro místní historii má velký význam. Rozkládala se zde totiž zaniklá středověká ves Nevechovice, jejíž počátky jsou archeologicky doloženy již v 9. a 10. století.
Stál tu i dřevěný kostel. Odkdy, není zcela jasné. Poznatky o pohřbívání jsou až ze 12. století, v písemných pramenech se pak kostel objevuje až na přelomu 80. a 90. let 14. století, kdy byl původní dřevěný kostel přestavěn do kamenné podoby. Zasvěcený byl svatému Václavovi, který zde prý vykonal zázračné skutky, a tak tu vzniklo poutní místo.
Tady stál kostel. Přesunutou mosteckou památku připomenou stromy u jezera |
Ves zanikla už ve středověku. Přesné důvody nejsou známé. Mohlo to být v důsledku ztráty zdroje pitné vody. Zůstal jen kostel, jenž byl ve 2. polovině 17. století barokně přestavěn. Osudnou mu však byla josefínská reforma církve, v jejímž rámci byla zrušena řada klášterů a kostelů. K jeho uzavření došlo v roce 1786, o několik let později byl zbořen.