Zmapoval přestavbu Chomutova. Pás sídlišť místo romantiky? Jinak to nešlo, říká

  8:42aktualizováno  8:42
Po druhé světové válce prošel Chomutov výraznou architektonickou a urbanistickou proměnou. Staré domy po někdejších židovských a německých obyvatelích mizely a naopak bobtnala výstavba sídlišť pro nově příchozí. Dynamické změny ve městě zmapoval vysokoškolský student Radek Voch a shrnul je do knihy Poválečná přestavba Chomutova v letech 1945–1989.
Radek Voch (nar. 2002) studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, obor...

Radek Voch (nar. 2002) studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, obor historie. V současnosti dokončuje svou bakalářskou práci, která se zabývá vývojem městské hromadné dopravy v Chomutově a Jirkově. Kniha Poválečná přestavba Chomutova v letech 1945–1989 je jeho prvotinou. Zvažuje profesní dráhu pedagoga. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Proměnu města na úpatí Krušných hor ovlivnil odsun německého obyvatelstva, které před válkou tvořilo v Chomutově většinu, postupné dosidlování českým obyvatelstvem z vnitrozemí i nástup komunismu s centralizovaným plánováním. Průmyslový rozvoj a s ním spojený příliv lidí vyžadoval sídliště s dostupnými službami. „Ambiciózní plány architektů z 60. let ale narazily na ekonomické limity 70. let, vedly k demolicím a nesourodé architektuře,“ popisuje ve velkoryse pojaté publikaci Voch.

Jaký impuls vás přivedl k tématu urbanistické proměny Chomutova v době po druhé světové válce?
Můj zájem o toto téma se probudil už během studií na gymnáziu. Tehdy jsem narazil na Facebooku na stránku Chomutov-Komotau a zaujala mě rozsáhlá fotogalerie, obzvláště snímky původní Palackého ulice. Byl jsem překvapen, jak malebně vypadala – s krásnými obytnými domy, existoval zde i honosný nárožní dům s věžičkou. Tato část Chomutova evokovala atmosféru elegantních evropských měst. Začalo mě zajímat, proč už tato podoba neexistuje a co vedlo k její demolici.

Později se k tomu přidala nabídka mého tehdejšího učitele dějepisu, Josefa Märce, abych se účastnil Středoškolské odborné činnosti (soutěž odborných prací talentovaných studentů středních škol, pozn. red.). Zpočátku mě to příliš nelákalo, ale když jsem o tom promluvil doma, děda mi prozradil, že v Palackého ulici bydlel. V tu chvíli jsem si uvědomil, že právě toto téma chci zpracovat.

Jak dlouho trval výzkum a napsání knihy?
Zabralo to pět let. Je tedy pravdou, že jsem se tomu věnoval především o prázdninách, hodně času jsem strávil v archivech. Neměl jsem žádné zkušenosti, takže jsem se několikrát dostal do úzkých. Původně jsem chtěl udělat interaktivní mapu s popisem a nákresy již neexistujících domů, ale technické zpracování na mě bylo příliš náročné. Nakonec jsem se dohodl s ředitelkou chomutovského muzea na vzniku knihy.

Zmíněnou Palackého ulici, která je hlavní a nejfrekventovanější městskou třídou, nyní lemují panelové domy. Předchozí městské obytné domy byly zbourány v 60. letech minulého století. Proč je raději neopravili?
Spousta původních domů byla již během druhé světové války ve špatném technickém stavu. Domy, které patřily židovským obyvatelům, byly už ve 30. letech 20. století opuštěné a chátraly. Zbourána byla zhruba čtvrtina města. K demolici přispělo i to, že původní německé obyvatelstvo, které tvořilo před válkou podstatnou část obyvatel Chomutova, bylo odsunuto a nově příchozí neměli k domům žádnou citovou vazbu. Byla to i otázka praktičnosti, třeba většina budov neměla ani splachovací záchod. Takže vidina, že by v centru města vzniklo nové, moderní bydlení, byla mnohem lákavější. Autorem podoby Palackého ulice ze 70. let je architekt Vratislav Štelzig.

Po druhé světové válce z Chomutova zmizel třeba i evangelický kostel Gustava Adolfa z konce 19. století. Proč byl odstřelen?
Kostel se nacházel na okraji městského parku, ve Farského ulici. Byl postaven v novogotickém slohu a osobně jej považuji za jeden z nejkrásnějších v Chomutově. Po druhé světové válce ubývalo věřících i peněz na údržbu kostela. Posledních několik let sloužil jako skladiště. Kostel musel ustoupit nové výstavbě širšího areálu městských lázní, byl zbořen v srpnu 1972. Řada Chomutovanů se domnívá, že přesně na jeho místě stojí padesátimetrový bazén, ovšem není tomu tak. Existuje fotografie, na které je vidět výstavba bazénu a v pozadí kostel ještě stojí.

Nájemníci nesměli mít ani papouška, říká autor knihy o Koldomě v Litvínově

Nepřehlédnutelnou dominantou celého Chomutova je takzvaný Armabeton ze 70. let, který je se svými 17 patry a více než 70 metry nejvyšší budovou ve městě. Patří soukromé firmě, je po rekonstrukci a možná v něm vznikne ubytovna. Jak ho vnímáte?
Původní projekt ze 60. let počítal s jiným vzhledem a funkcí kanceláří. Až pozdější realizace v 70. letech přinesla zjednodušený návrh a změnu na ubytovnu, což ovlivnilo vzhled objektu a soulad s okolní zástavbou, do které nezapadá. Osobně budovu považuji za jeden ze špatných příkladů proměny města.

A kterou stavbu z druhé poloviny minulého století naopak považujete za povedenou?
Architektonicky zdařilým počinem byl Prior, dnes známý jako Chomutovka. Tato stavba vynikala promyšleným rozložením prostoru a pater, zajímavým propojením pomocí výtahů a schodišť a výhledem na park. V době svého vzniku patřil k nejmodernějším obchodním domům v republice a architektonicky skutečně dával smysl.

Severní část města tvoří dlouhý pás sídlišť, která vyrostla v rozpětí několika let. Nové panelové domy dokázaly pojmout desítky tisíc nových obyvatel...
Ve druhé polovině 20. století probíhala v Chomutově rozsáhlá industrializace a s ní spojený rozvoj města, což vedlo k nárůstu počtu obyvatel. Během relativně krátké doby bylo nutné postavit nové bydlení pro desítky tisíc lidí, kteří sem přicházeli za prací či se do města stěhovali z vesnic, které musely ustoupit těžbě uhlí. Chomutov byl v té době jedním z mála měst, kterému se podařilo bytovou krizi opravdu vyřešit díky masové výstavbě sídlišť.

Pásová sídliště jsou ale experiment, který v Chomutově moc nevyšel, neboť dostat se z jedné strany na druhý konec města trvá hromadnou dopravou i s nějakým přestupem skoro hodinu. Na druhou stranu, v té době to bylo nejlepší řešení. Prostoru, kam by se mohl Chomutov rozvíjet, moc nebylo. Z jedné strany Krušné hory, z druhé hnědouhelný povrchový lom. Výstavba směrem k Jirkovu byl logický krok a vznikl tak pás sídlišť, který je do značné míry propojen právě se sousedním městem.

Dnes se na sídliště často díváme kriticky, jako na anonymní noclehárny. Jak je však vnímáte vy s odstupem času a s ohledem na vaše bádání?
Někdejší plánování sídlišť zahrnovalo i občanskou vybavenost – školy, školky, obchody, zdravotnická zařízení, kulturní domy. Mnoho lidí považuje někdejší sídlištní uniformitu za nedostatek, ale já to vnímám naopak, tehdejší architektonickou čistotu mám rád. I když se pořád jednalo o panelové domy, byly na jednotlivých sídlištích použity odlišné typy panelů nebo různé architektonické detaily, díky kterým se odlišovala. Ovšem dnes už to není pod záplavou barevných zateplených fasád vidět, a to je škoda.

Do tohoto období patří i výstavba netypických panelových domů „Experimenty“ na sídlišti Březenecká. Čím jsou jedinečné?
Jsou to 18podlažní panelové domy s 230 byty. Z plánovaných šesti byly realizovány v 70. až 80. letech minulého století jen tři podle návrhu architekta Rudolfa Bergra. Vnitřní uspořádání bytů je nezvyklé, jedná se o garsoniéry a mezonetové třípokojové byty, které poskytují výhled na dvě světové strany. V době jejich vzniku šlo o luxusní bydlení. V původním návrhu se dokonce počítalo s tím, že na střeše vznikne rekreační zóna, možná také bazén.

Povedla se podle vás poválečná přestavba Chomutova?
Asi mě hodně lidí ukamenuje, ale já si myslím, že do určité míry ano. Samozřejmě bych si přál mít kolem řeky Chomutovky romantická zákoutí mezi historickými domy, ale to prostě nebylo vzhledem k prudkému rozvoji města a potřebě zkapacitnit i dopravu možné. Část města se na dvacet let proměnila ve staveniště, ale když se na to budu dívat optikou někdejší doby, tak udělali právě to, co tehdy mohli. Za proměnou Chomutova stáli skvělí architekti Vratislav Štelzig a František Machač.

Nejčtenější

Oprášili jsme legendární linku k hostivařské přehradě. Retro autobus do kopce funěl, cestu ale zvládl

Vrátili jsme staré ertéóčko do časů, kdy ještě chill smrděl naftou a batoh voněl řízkem. Oprášili jsme pražskou rekreační linku 56 a vyjeli s ní znovu k hostivařské přehradě. Nekonečný kopec k vodě...

Top 5 přírodních koupališť v Praze: Poradíme, kde se v létě zchladit bez chloru

Vybrali jsme pro vás to nejlepší přírodní koupání v Praze. I v hlavním městě se můžete osvěžit bez chloru a další chemie. Objevte pět skvělých přírodních koupališť, kde si naplno užijete ten pravý...

KVÍZ: Otestujte, jak se orientujete v piktogramech pražské MHD

Piktogramy v hromadné dopravě mají za úkol co nejvíc usnadnit orientaci cestujícím, základem je proto co největší srozumitelnost. I když by jejich význam měli pochopit všichni, ne vždy jsou naprosto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Karoserii veteránského autobusu našli u Kladna, podvozek objevili ve východních Čechách

O lásce ke starým vozidlům MHD se nemusíte s Ondřejem Láskou přít. Už jen kvůli jeho příjmení. Teď vyrazí na oslavy sto let autobusové přepravy v Praze s unikátem.

První jízda nové tramvaje Škoda 52T s cestujícími: víme přesný čas i trasu

Je to potvrzené. Nová tramvaj Škoda 52T poprvé vyjede s cestujícími v pátek 20. června přesně ve 12:51 z obratiště Lehovec. Zamíří na linku číslo 12 směrem na Sídliště Barrandov.

V bytovém domě ve Zlíně policie vyšetřuje okolnosti menšího výbuchu a požáru

V bytovém domě ve Zlíně-Loukách dnes večer hořelo a nastal menší výbuch. Šárka Trnková z tiskového oddělení krajské policie ČTK řekla, že se nejedná o větší...

24. června 2025,  aktualizováno 

Pátek třináctého? Pro pacienta to byl výjimečně šťastný den

Mít v těle kus zvířete? Proč ne? Když můžeme pojídat například jitrnice, jejichž obalem jsou vepřová střeva, nemůže v některých případech ani vadit, když nám lékaři zalátají něco v organismu pomocí...

24. června 2025  20:30

Zdrogovaný řidič ujížděl před policií. Naboural do projíždějícího autobusu

Řidič se v úterý odpoledne pokoušel ujet před policejní kontrolou. Při honičce ulicemi naboural do protijedoucího autobusu městské hromadné dopravy a způsobil tak škodu za desítky tisíc korun....

24. června 2025  20:22

Po laně nad táborským Jordánem přešel muž vzdálenost přes 400 metrů

Více než 400 metrů nad hladinou táborské nádrže Jordán dnes překonal na laně Ondřej Málek. Trasu zdolával déle než půl hodiny. Kvůli větru několikrát spadl do...

24. června 2025  18:30,  aktualizováno  18:30

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Cyklohráček se letos chystá na Dobříš a do Rožmitálu. Kdy vyjede letní vlak pro děti, cyklisty a turisty?

Prázdniny se blíží a s nimi i letní sezona turistického vlaku Cyklohráček. České dráhy ho vypraví z pražského hlavního nádraží hned na 14 výletů po Středočeském kraji. Vyjíždět bude v úterky a...

24. června 2025  19:31

Pacienta museli zdravotníci přiblížit k sanitce v podvěsu pod vrtulníkem

Náročný zásah čekal na zdravotníky, kteří na Písecku dostávali z těžko přístupného terénu muže, jenž vykazoval příznaky cévní mozkové příhody. Nejdřív k němu museli na břeh Otavy dojít pěšky, pak ho...

24. června 2025  19:04

VIDEO: Přejdi Jordán. Sportovec v Táboře překonal hladinu na půlkilometrovém laně

Vrcholem úterní akce v Táboře nazvané Sportuj s námi byl přechod slacklinera po laně nataženém nad hladinou nádrže Jordán. Dlouhé bylo 440 metrů. Program začal už ráno a nabídl aktivity pro školáky i...

24. června 2025  18:42,  aktualizováno  18:42

Policisté z Ústeckého kraje budou cvičit zásahy ve virtuální realitě

Policisté z Ústeckého kraje budou nacvičovat zásahy proti útočníkům ve virtuální realitě. Ve školicím středisku v Ústí nad Labem se budou pohybovat s VR...

24. června 2025  16:59,  aktualizováno  16:59

Zastupitelé Libereckého kraje dnes schválili kroky, které umožní fúzi nemocnic

Zastupitelé Libereckého kraje dnes schválili kroky, které umožní připravit fúzi Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Kraj chce...

24. června 2025  16:50,  aktualizováno  16:50

Psi mu uhynuli v kufru auta. Staral jsem se o děti v nouzi, hájil se marně policista

Případ úhynu dvou psů v kufru auta definitivně skončí pokutou dva a půl tisíce korun. Od nadřízených ji jako kázeňský trest dostal policista, který belgické ovčáky, služebního a vlastního, do kufru...

24. června 2025  18:22,  aktualizováno  18:22

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Plzeňský festival Finále připravil 18 letních promítání na netradičních místech

Filmový festival Finále Plzeň, jehož 38. ročník bude 26. září až 1. října, připravil na léto promítání na devíti netradičních místech - na statku, v galerii,...

24. června 2025  16:42,  aktualizováno  16:42

Ceny za stánky na trzích letí vzhůru. Loni přes půl milionu, letos ještě víc

Prodejci jídla a pití nabídli v elektronické aukci městské části Brno-střed za místa na vánočních trzích rekordních 31 milionů korun. Proti minulému roku je to o deset milionů více. Zájemci soutěžili...

24. června 2025  18:12,  aktualizováno  18:12
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.