Linka Volta je průlomovým projektem, jehož cílem je výrazné snížení emisí a podpora přechodu na udržitelnou výrobu plochého skla. Díky takzvanému hybridnímu tavení, což je kombinace tavení s využitím elektrické energie, plynu a kyslíku, dojde k významnému snížení emisí oxidu uhličitého až o 70 procent a omezení dopadů výroby na životní prostředí. Jedná se o pilotní ověření konceptu dekarbonizace průmyslu plochého skla.
„Linka je z padesáti procent elektrifikovaná a z padesáti procent vytápěná kombinací kyslíku a plynu,“ popsal Jiří Pilný, ředitel závodu AGC Barevka.
Celková částka na vybudování nové linky dosáhla několika set milionů korun. „Na tenhle projekt bylo poskytnuto zhruba 300 milionů korun,“ řekla Monika Ladmanová, vedoucí zastoupení Evropské komise v Česku. „Je to jediný projekt podpořený z evropského inovačního fondu, který se týká produkce plochého skla,“ dodala.
Původní linka včetně sklářské pece byla odstavena v červnu loňského roku, nová pec byla zapálena letos 20. ledna. „Pilotní pec využívá inovativní technologii výroby skla, která dosud nebyla ve světě použita,“ dodal Pilný.
Unikátnost technologie spočívá v tom, že elektrické tavení se používá například pro obalové sklo nebo pro výrobu skelné vaty. „Pro výrobu plochého skla se takhle vysoký podíl elektrické energie nepoužívá, v tom je linka jedinečná,“ vysvětlil Pilný.
Závod Barevka je součástí skupiny AGC od roku 1992, v současné době zaměstnává 132 pracovníků. Specializuje se na výrobu ornamentálního skla, skla s drátěnou vložkou a broušeného skla. Zdejší výrobky najdou využití jak ve vnitřním, tak venkovním prostředí. Mezi zákazníky patří hlavně výrobci oken a dveří, ale i nábytku, skleněných příček nebo sprchových koutů.
Značka AGC je největší sklářskou skupinou světa se sídlem v Japonsku. V České republice vlastní pět výrobních závodů s denní výrobní kapacitou téměř dva tisíce tun základního skla.