Evropská obchodní akademie v Děčíně má novou multifunkční učebnu pro distanční a hybridní výuku. Ve škole mají vybavenou třídu s monitory a notebooky teprve krátce, už ji stihli využít. Ředitel školy Pavel Tomka dnes ČTK řekl, že technické možnosti nové učebny studentům umožní například také hovořit s politiky a dalšími významnými osobnostmi on-line.
"Je vybavená třemi panely. Jeden je interaktivní, dva displeje jsou náhledové. K tomu je 25 notebooků, které mají také dotykovou obrazovku," popsal Tomka nové vybavení ve škole. Největší předností řešení učebny je podle ředitele multifunkčnost. "Je to využitelné pro situace, kdy budeme mít jednoho i více žáků mimo výuku a budeme je potřebovat do výuky připojit," řekl Tomka.
Škola už si takovou situaci měla možnost vyzkoušet, když si jeden z žáků maturitního ročníku zlomil nohu a potřeboval se připravit na "zkoušku dospělosti." V praxi to funguje tak, že se do učebny přesune celá třída a chybějící student se připojí na dálku z domova. Ostatní včetně vyučujícího ho mohou vidět a on zase může vidět třídu. Hlavní však je, že slyší a vidí, co se děje ve výuce, a o nic tak v domácím prostředí nepřichází.
Distanční výuku si školy vyzkoušely hlavně v době pandemie covidu. Evropská obchodní akademie se však zapojuje do různých aktivit, jako je třeba Týden diplomacie. Žáci se díky vybavené učebně mohli on-line spojit se zástupcem ambasády v Zambii. Děčínská škola však spolupracuje také s europoslanci, protože jedno z jejích studijních zaměření se zaměřuje na Evropskou unii. Učebnu proto bude využívat i při besedách, aby se s hosty mohli studenti spojit on-line.
Učebna vyšla zhruba na 1,5 milionu korun. Investici pokryl zřizovatel školy, kterým je Ústecký kraj. Náměstkyně hejtmana pro oblast školství Jindra Zalabáková (ANO) řekla, že kraj počítá s investicemi do vybudování multifunkčních učeben i na dalších středních školách.