Čím jsou krunohorské bučiny zajímavé?
Krunohorské bučiny jsou zajímavé svou rozlohou, rozmanitostí a na mnoha lokalitách neočekávaným stářím. O tom stáří svědčí mimo jiné nedávno publikované informace o nejstarích bucích v blízkosti Jezeří. Nejstarí buk má stáří a 480 let, řada dalích pak přes 400 let.
Nejstarí buk v Česku roste na Mostecku, letokruhy ukázaly věk přes 470 let |
Proč si zaslouí zápis na seznam UNESCO?
Je známé a často opakované, e Kruné hory jsou jediným velkým českým pohořím bez ploné ochrany. Drtivá větina zdejích lesů je hospodářská, a to včetně těch nejstarích i těch, které jsou svým charakterem nejblií původním krunohorským bučinám. Pokud se zdejí lesy nedočkají v co nejblií době účinné ochrany, přijdeme o řadu nenahraditelných lokalit starých lesů, a to je neodpustitelné.
Jaké kroky v tom činí Horní Jiřetín? Jak dlouho můe cesta k zapsání trvat?
Dlouhodobě sledujeme počínání vlastníků zdejích lesů a pro maximální ochranu lesů děláme ve, co přísluné zákony městu umoňují. Komunikujeme s Krajským úřadem, Českou inspekcí ivotního prostředí (ČIZP), sousedními obcemi a s nevládními organizacemi, které se touto problematikou zabývají. Tlačíme na přísluné orgány, aby se co nejvíce urychlil proces vyhláení CHKO Kruné hory, popřípadě dalí způsoby ochrany. Jsme si vědomi, e případný proces zápisu na seznam UNESCO je dlouhodobá záleitost.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
O jak velkém území bukových porostů se bavíme?
V naem usnesení jsme uvedli pouze bučiny ve správním obvodu Horního Jiřetína, v takovém případě by lo pouze o stovky hektarů. Je vak jasné, e v případě jednání o zápisu na seznam UNESCO by se jednalo se vemi obcemi, na jejich území se vzácné bučiny nacházejí a které by se k této iniciativě chtěly připojit tak, jako to udělal Litvínov. Pak by se jednalo o plochu tisíců hektarů.
Nějakou dobu u běí jednání o vzniku Chráněné krajinné oblasti Kruné hory (CHKO). Taková ochrana by nestačila?
CHKO Kruné hory je absolutní prioritou, o tom není ádných pochyb. Vyhláení CHKO by bylo asi nejvyím dosaitelným stupněm ochrany zdejích bučin i dalích cenných typů lesů. To, e souběně sondujeme i jiné monosti ochrany, je ale přirozené. Jde samozřejmě také o medializaci celé problematiky.
Buky z českých lesů končí v papírnách, zjistili ekologové pomocí GPS |
Na seznamu UNESCO jsou od roku 2021 Jizerskohorské bučiny. Neobáváte se, e pro hodnoticí komisi nebudou krunohorské buky u tolik zajímavé?
Nemyslím si, e by nedávný zápis Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO byl překákou případného zápisu Krunohorských bučin. Jsem přesvědčen, e výbor UNESCO má zájem o rozíření ochrany původních lesů. Civilizovaná a přeindustrializovaná Evropa si určitě uvědomuje důleitost ochrany co největího rozsahu přírodě blízkých území, v nich staré lesy mají jednu z nejdůleitějích rolí.
Před několika měsíci jste podal trestní oznámení kvůli kácení buků v Mariánském údolí. Jak to dopadlo?
Nelegálnost těby v Mariánském údolí potvrdil odbor ivotní prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje a ČIZP, co je pro celé řízení podstatné. Pokud mám dobré informace, policie zatím případ neodloila a zřejmě tedy stále prověřuje.
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace v listopadu 2023 vylezli po ebřících na budovu ministerstva zemědělství (MZe), kde rozvinuli transparent Ministerstvo kácení starých lesů. Sochám nad vchodem ministerstva nasadili papírové helmy a dali jim do rukou makety motorových pil:
8. listopadu 2023 |