metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 7. prosince 2024. Svátek má Ambrož, Benjamin

„Romové naběhnou s pytli a pak hned prodávají.“ Lesníky trápí zloději bukvic

  6:32
Majitelé hned několika lesů na Mostecku si stěžují na nájezdy nelegálních sběračů bukvic. Nejvíce ohrožené jsou bukové porosty, které jsou dobře dostupné. Ve výkupnách se za plody aktuálně platí 250 až 300 korun za kilogram. Člověk by je však neměl sbírat a prodávat, pokud mu buky „neříkají pane“.
Buk lesní | foto: Profimedia.cz

„V Litvínově si Romové vezmou pytle, celá parta naběhne do lesa a začne sbírat bukvice. Pokud je nechytíte, hned to dál prodají. Podle lesního zákona by na to měli mít povolení na zacházení s genetickým materiálem. Snažíme se to řešit, ale moc to nejde. Naháníme je a zabavujeme jim to. Oni však běhají všude možně a sbírají, kde je napadne,“ říká Miroslav Adam, ředitel Správy městských lesů Most.

Lesní zákon z roku 1996 výslovně zakazuje v lesích sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet (parazitní rostlina jmelí podobná). Výjimku může povolit pouze vlastník lesa. „Nelegální sběrač se vystavuje riziku pokuty pět tisíc korun a samozřejmě zabavení sesbíraného osiva,“ připomíná tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Ani takto vysoká pokuta však nelegální sběrače neodradí. Pod jedním stromem lze totiž nasbírat i několik desítek kilogramů bukvic, což při vysoké výkupní ceně mnohonásobně převyšuje riziko pokuty.

Majitelé lesů si však kladou otázku, kdo od nelegálních sběračů bukvice vykupuje. „Někomu to ti Romové musí prodávat. Ale kdo to vykupuje? Buď nějací školkaři, kteří pěstují sazenice, nebo někteří majitelé honiteb a lesů,“ uvažuje Adam.

Lesy ČR podle Jouklové vykupují pouze materiál z prověřených porostů. Ročně se na podnik obrací desítky žadatelů o povolení sběru. „My ale sběr pro naše potřeby zvládáme většinou sami, případně oslovíme lesní školkaře s patřičnými licencemi. Pravidla sběru jsou totiž upravena zákonem o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin,“ podotýká Jouklová.

Ani správci mosteckých lesů bukvice nevykupují. Bukvice na sadbu je totiž možné sbírat pouze z vybraných porostů. „Ty musí být ze správných přírodních lesních oblastí a vegetačních stupňů. My jsme přírodní lesní oblast Krušné hory a sazenice pro tuto lesní oblast produkuje jen několik málo školek v republice,“ vysvětluje ředitel mosteckých lesů.

Zavolejte, hned si bukvice odvezeme

Nasbírané bukvice nelze prodat ani ústecké zoologické zahradě. „My bukvice také nevykupujeme,“ doplňuje Miroslav Brtnický, vedoucí zoologie Zooparku Chomutov.

Na internetu však lze dohledat různé výkupny, z nichž velmi lákavou možnost nabízí web pod názvem Výkup semen. Stránky v české a rumunské mutaci sice neuvádí jméno ani adresu firmy, která za webem stojí, zato nabízí, že po zavolání na konkrétní číslo za sběrači někdo dojede a bukvice si hned odveze.

Zda se jedná o výkup od nelegálních sběračů, firma neřeší. „Pro reprodukční použití to musí být z uznaných porostů. Mám oznámené lokality, kam lidi posílám, když o toto mají zájem. Zbytek semen se obchoduje pro zahradnické a okrasné účely, případně na krmení nebo na další účely. Tam je mi jedno, odkud bukvice jsou. Sběrači si to musí zařídit sami a případná tíže je na jejich straně, zda a jak si to zajistí,“ uvádí jednatel firmy, který si nepřeje být jmenován a který zvedl telefon uvedený na webu.

Češi hojně prodávají nasbírané houby. Musíte mít zkoušky, upozorňuje inspekce

Nelegální sběr bukvic je nejen porušením zákona, když bukvice z lesa zmizí, porost se nemůže přirozeně obnovovat. „My bukvice sbíráme, když potřebujeme výsadu a na trhu je problém. Jinak však bukvice necháváme ležet po lese, nebo z nich vyrůstá zmlazení. Z toho, co zbude v půdě, vyrůstají semenáčky, kterými se porost přirozeně obnovuje,“ popisuje Adam.

Lesy před nelegálními sběrači může ochránit snad jen nepřístupný terén. „V našich lesích se s nelegálními sběrači nesetkáváme, je tam svažitý terén, který je obtížně dostupný. Sběrači se orientují spíše na jiná místa, kde je sběr mnohem snazší,“ doplňuje ředitel městských lesů Chomutov Petr Markes.

  • Nejčtenější

Průměrný plat revizora je 63 tisíc. Půlku z toho si musejí nachytat. „Jinak to nejde,“ tvrdí nadřízení

4. prosince 2024

Maturita, psychotesty, zkoušky z jazyka, ale také ochota pravidelně se školit v asertivitě,...

Lodní neštěstí na Vltavě. Výbuch parníku František Josef I. zabil tři lidi

3. prosince 2024  5:23

Stalo se to ráno chvíli před tím, než měl parník vyplout od přístaviště u Palackého mostu. Za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Velké auto bez elektriky, které se v rozpočtu vejde do půl milionu korun? Máme ho!

5. prosince 2024

Že je to designový stařík? No a co, takový chlap se šedinami. Vyzařuje z něj důstojnost a elegance,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Domy, které vypadají jako lodě. Na Florenci pluje například Titanic, který přežil povodně

1. prosince 2024  11:12

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

Darujte k Vánocům relax a novou energii. Takový dárek ocení každý

7. prosince 2024

Komerční sdělení Také každoročně řešíte otázku, co dát k Vánocům těm, co už všechno mají a říkají, že nic nechtějí?...

Plzeň má nový městský fotopoint, září na něm pouze jméno města

6. prosince 2024  19:18

Zhruba metr vysoký a pět metrů dlouhý nápis PLZEŇ, tvořený dutými písmeny z gabionové sítě, po...

Dopravu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku zkomplikovala nehoda deseti aut

6. prosince 2024  19:04,  aktualizováno  22:45

Hromadná nehoda deseti vozidel dnes přibližně na čtyři hodiny zablokovala dopravu na silnici I/56...

V Prachaticích příští rok klesne cena vodného a stočného o čtyři koruny za m3

6. prosince 2024  19:02

Obyvatelé Prachatic budou mít od příštího roku levnější vodu. Za krychlový metr zaplatí necelých...