metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Pro omezení placených postů je většina lídrů stran v Ústeckém kraji

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Pro snížení počtu placených funkcionářů v Ústeckém kraji je většina předsedů nebo lídrů stran v zastupitelstvu. Pro zachování stavu je hejtman za ANO Jan Schiller. Proto, aby byl předseda výboru uvolněn na volební období, je také předseda SPD v Ústeckém kraji a člen krajského zastupitelstva Dominik Hanko. Zjistila to v anketě ČTK. Měsíční odměna předsedy výboru je přes 90.000 korun. Výši vyplacených odměn za současné a minulé volební období se ČTK nepodařilo zjistit.

Koalici v kraji tvoří ANO, ODS a Spojenci pro kraj. "Mně se osvědčilo, když byli předsedové výborů a komisí uvolnění, ale pro příští volební období bych bral, kdyby byl daný člověk uvolněn pouze na tu funkci. Pokud má další, tak je poloviční práce. Větší přínos jsem poznal, když ti lidi jsou uvolnění a nemají žádné zaměstnání, je to znát na výsledcích, doporučení," řekl Schiller ČTK. "Schválili jsme velké množství doporučení. Tím bych vyvrátil, že je drahé si tyto lidi platit. Když se spočítá, co všechno to přineslo, tak to až tak drahé nebylo," uvedl.

Náměstek hejtmana a lídr ODS pro nadcházející volby Jiří Kulhánek ČTK řekl, že by byl pro příští volební období pro zásadní snížení počtu uvolněných předsedů výborů. "Část výborů lze sloučit, anebo z nich udělat komise. Odměny by měl člen zastupitelstva dostávat jen za něco výjimečného, za věci, které přímo nesouvisí s jeho běžným výkonem práce. Například podíl na přípravě zákona, aktivní práce v asociaci krajů s konkrétními výsledky apod. Rozhodně to nemůže být účast na komisích či výborech nebo přítomnost na otevírání nějaké stavby," řekl Kulhánek. Problém vidí třeba v docházce na výbory a komise. "Často se stává, že jsou tyto instituce kvůli nízké účasti neusnášení schopné. Poučení pro všechny pro příště. Radikálně snížit počty členů," uvedl.

Náměstek hejtmana za Spojence pro kraj Jiří Řehák ČTK řekl, že rozhodně by neměl být uvolněn žádný předseda komise. "A myslím, že by mělo být omezeno i množství placených předsedů výborů. Agenda některých z nich asi není na práci na plný úvazek s takto vysokou odměnou. Účast na zasedání nemůže být kritériem při hodnocení práce ani předsedy výboru ani zastupitele," uvedl.

Za politické trafiky označil uvolněné funkce v zastupitelstvu předseda krajského výboru KSČM a opoziční člen zastupitelstva Jaroslav Komínek. "To, že šlo o čistě účelové, a nikoli potřebné funkce, se potvrdilo i časem. Postupně různí krajští politici po dalších volbách obsadili jiné politické funkce a tyto krajské pozice najednou vykonávají jako neuvolnění, tedy na úřad jezdí jen někdy," uvedl Komínek. "Uvolnění by měli být nejvýše předsedové výborů finančního, kontrolního a pro národnostní menšiny," uvedl Komínek.

Počty uvolněných předsedů výborů v minulém volebním období, kdy vládli komunisté společně s ČSSD a SPD-SPO, a současném se příliš nemění. Na začátku volebního období v roce 2016 bylo osm uvolněných předsedů výborů, na konci v roce 2020 jich bylo šest uvolněných, řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Ve stávajícím volebním období bylo zvoleno v listopadu 2020 devět uvolněných předsedů a od března 2023 působí sedm předsedů jako uvolněných a dva jako neuvolnění.

Počet komisí a výborů je podle lídra STAN do voleb v Ústeckém kraji Jana Papajanovského v pořádku. "Chybu ovšem vidíme v odměňování předsedů výborů. Až na výjimky nemají být předsedové výborů uvolnění. Výjimky mohou spočívat v situaci, kdy by měl výbor plnit klíčovou roli v některém ze zásadních úkolů, kterým kraj čelí. Dovedeme si například představit zřízení nového výboru pro transformaci kraje, jehož předseda by měl být uvolněný. Ale nevidíme důvod, proč by měl být uvolněný například předseda výboru pro národnostní menšiny," řekl ČTK s tím, že k rozdělování mimořádných odměn nevidí STAN jakýkoli důvod.

Rozdělování mimořádných odměn kritizovali loni v září Piráti. "Velká část zdůvodnění pro udělení mimořádných odměn byla opravdu tragikomická," řekl ČTK předseda zastupitelského klubu Pirátů Vít Rous. "Určitě by neměli být všichni předsedové uvolnění, protože náplň práce tomu neodpovídá," uvedl Rous.

Uvolněná funkce je s nárokem na plný plat. Neuvolnění funkcionáři pobírají odměny, které jim stanoví zastupitelstvo a které bývají v tisících až desetitisících korun.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

Na zámku v Liberci ukazují kancelář Rázlové či podlahu z Pražského hradu

20. července 2024  15:12

Do nejcennějších částí běžně nepřístupného zámku v Liberci, kde je i bývalá kancelář herečky Reginy...

Policie na Colours of Ostrava řeší podvod se vstupenkou a překračování rychlosti

20. července 2024  12:29

Dosavadní dění na festivalu Colours of Ostrava, který se od středy do dneška koná v industriálním...

Do centra Bystřice pod Hostýnem se sjelo na 30 automobilových veteránů

20. července 2024  12:19

Do centra Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku se dnes sjelo na 30 automobilových a motocyklových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!