Paliativní péče, česky zvaná útěšná či úlevná, je komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovaná pomoc poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Jejím cílem není zlepšení stavu klienta, ale pokojný a důstojný odchod bez bolestí.
„První z našich paliativních týmů by měl zahájit činnost v průběhu prvního kvartálu roku 2025. Půjde o konziliární tým (poradní orgán, pozn. red.) paliativní péče nemocnice a tým mobilní specializované paliativní péče naší domácí zdravotní péče,“ říká Jiří Štefan, lékařský ředitel Penta Hospitals.
Roudnická nemocnice bude v zavádění paliativní péče první ze všech zařízení patřících do skupiny Penta Hospitals.
Přípravy paliativních týmů ve firmě začaly v polovině letošního roku. V rozsáhlém školicím programu, jehož součástí jsou nejen základní principy péče nebo moderní medicínské principy v péči v závěru života, účastníci probírají také otázky vyjádření vůle nemocného nebo zákonné limity osobních přání člověka.
„Vedle toho jsou tam i bloky školení zaměřené na etické otázky paliativní péče, včetně praktických řešení nebo jak dobře komunikovat s nemocným i jeho rodinnými příslušníky,“ popisuje Štefan strukturu vzdělávacího programu.
Polovina umírajících by potřebovala přístup k paliativní péči, říkají experti |
Roudnická nemocnice reaguje na situaci ve společnosti, kdy si širší veřejnost uvědomuje důležitost důstojného zakončení života a roste poptávka po kvalifikovaném personálu ve zdravotnických i sociálních zařízeních.
„Paliativní péče však zdaleka není jen o tlumení bolesti a dalších symptomů spojených s umíráním. Nedílnou součástí paliativní péče je spolupráce s rodinou nemocného, pomoc se zvládáním psychicky náročné situace, snaha o smíření se s nevyhnutelným,“ vysvětluje předseda České společnosti paliativní medicíny Ondřej Kopecký.