Organizovaná skupina se pokusila převézt zhruba 130 lidí, získala za to podle obžaloby přes dva miliony korun. Případ je součástí kauzy, v níž policie v dubnu 2023 obvinila 23 lidí. Většina z nich uzavřela se státním zástupcem dohodu o vině a trestu vloni, hlavní organizátor dostal nepodmíněný trest.
Soudce Imerimu a Gujdovi uložil tresty vězení ve výši 30 měsíců s odkladem na čtyři roky. Imerimu k tomu ještě peněžitý trest ve výši 120 tisíc korun. Omarovi, který si už jiný trest odpykává ve vězení a na další rozhodnutí soudu ještě čeká, uložil soud odnětí svobody v délce 27 měsíců.
Státní zástupkyně navrhla Imerimu 36měsíční pobyt ve vězení s podmíněným odkladem na 60 měsíců a peněžitou sankci 150 tisíc korun. Gujdovi pak trest vězení v trvání 30 měsíců s podmíněným odkladem na 60 měsíců. Pro již odsouzeného Omara chtěla souhrnný trest vězení v trvání 2,5 roku. Obhájci obžalovaných požadovali nižší tresty.
Pokud jde o zbylé dva z pětice, soud s nimi povede samostatné řízení.
Policie zadržela vozidlo s desítkami migrantů. Jedna žena jízdu nepřežila![]() |
Skupina podle policie páchala trestnou činnost v období nejméně od října 2021 do října 2022 na území České republiky, Slovenska, Maďarska a Německa, organizovala převozy migrantů zejména ze Sýrie. K převozům používala osobní auta, mikrobusy, dodávky nebo lehká užitková vozidla. Většině z odsouzených již dříve soud uložil podmíněné a peněžité tresty.
Drtivá většina migrantů směřovala přes Maďarsko a Českou republiku do Německa. Mezi běženci byli často příslušníci arabských zemí bez dokladů.
Při jedné z cest zdokumentovaných policií nechal jeden z mužů v noci vystoupit běžence v okolí Krupky na Teplicku, kde je opakováním slova Germany nasměroval k neoprávněnému přechodu hranice, kam se jim podařilo vstoupit. Z vykládky si pořídil záznam pro uvolnění odměny. Za jednoho migranta získávali obžalovaní 700 eur (17 700 korun).