Výsypka vznikla zasypáním původního terénu hlušinou z velkolomu Most–Ležáky a následně se území rekultivovalo. Z hlediska biodiverzity je místo podle ornitologů velmi chudé. Chtějí ho proto proměnit v lokalitu s cennými biotopy.
„Můžeme si zde dovolit i rozsáhlé zásahy, protože se nacházíme v umělém prostředí. Lze tu cíleně a na velkých plochách vytvořit cenné biotopy. Střimická výsypka bude patřit k největším územím v Česku, kde proběhne takovýto typ obnovy přírody, na což se velmi těšíme,“ uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Chudou ornou půdu odborníci zatravní, odstraní nepůvodní druhy křovin a stromů. „Také obnovíme starý sad, který jako jediný unikl zasypání hlušinou a je jedinou připomínkou původní obce Střimice,“ uvedl ornitolog a ústecký muzejník Václav Beran. Střimice musely v 50. letech minulého století ustoupit těžbě uhlí.
Sedmý ptačí park ČSO s 251 hektary bude tím největším. Pozemek vykoupila organizace vcelku. Většinu částky pokryla podpora z Operačního programu Spravedlivá transformace.
„Nezbytné kofinancování jsme získali díky obrovské podpoře veřejnosti. Od konce listopadu do nového roku poslaly více než dvě tisícovky dárců přes pět milionů korun. Je úžasné vidět, kolika lidem záleží na obnově přírody, a velmi jim za to děkujeme,“ uvedla zástupkyně ředitele ČSO Lucie Hošková.
Kromě ochrany přírody bude Střimická výsypka navazující na rekreační zónu jezera Most sloužit i pro odpočinek a vzdělávání lidí. Prvními akcemi bude jarní Vítání ptačího zpěvu, podzimní Festival ptactva a dobrovolnické brigády.
OBRAZEM: Severozápad Čech z ptačího pohledu ukazuje drsnou tvář energetiky |
„Naším cílem je vytvořit tu druhově bohaté území se světlými dubohabrovými lesy, loukami, mokřady, rákosinami a sadem, které bude lákat k vycházkám,“ uvedl Martin Bacílek, vedoucí oddělení ochrany ptáků v ČSO.
Symbolem nového ptačího parku je dudek chocholatý, kterého sem chtějí ornitologové nalákat. Domov zde mají najít pěnice vlašská a bělořit šedý a také datel černý či strakapoud prostřední a obojživelníci.