„V rámci humanizace zařízení se snažíme zajistit našim uživatelům nejen větší komfort a pohodlí, ale také více soukromí a bezpečí,“ uvedl ředitel krajské příspěvkové organizace Domov Bez zámků Martin Nuhlíček.
V šesti nových bytových jednotkách je ubytováno 18 klientů, kteří vyžadují vysokou míru podpory asistentů. V patře domu se nacházejí ještě kanceláře a zázemí pro personál.
Klienti bydlí ve dvou- či čtyřčlenných skupinách. Jednotlivé byty jsou vybaveny kuchyňským koutem, sociálním zařízením, ložnicí a obývacím pokojem. Dá se z nich snadno vstoupit na venkovní terasu. Novinka má klientům umožnit pobývat v prostředí, které je srovnatelné s bydlením zdravých lidí.
K dispozici je v budově také tělocvična, společná jídelna s kuchyní a rehabilitační místnosti. Kromě toho je tu také jedna velká koupelna s možností převézt sem imobilního klienta na lůžku. „Prostory pro klienty jsou bezbariérové, nejsou tu schody. Díky tomu se i imobilní klienti snadno dostanou ven na terasu, do tělocvičny, koupelny a rehabilitačních místností,“ popsala asistentka Jana Parčiová, která se spolu se svými kolegy o klienty stará.
Do bytů se jejich noví obyvatelé přestěhovali z budovy zámku, kde předtím žili, před pár dny. „První reakce jsou velmi pozitivní. Moc se jim líbí vybavení pokojů, dostatek prostoru a klid. Většina z nich je nadšená z televizorů, které jsou součástí vybavení všech bytů,“ řekl Nuhlíček.
Výstavba nové budovy začala na jaře 2023, celkové náklady činily téměř 150 milionů korun. Na financování se podílel Domov Bez zámků a Ústecký kraj jako zřizovatel organizace, část nákladů pokryly i různé dotace. Například z evropských fondů sem šlo 51 milionů korun.
Organizace se chce nyní soustředit na další objekty. Na řadě je vilový dům v Žatci, který před časem Domov Bez zámků koupil a který opraví. Vznikne zde chráněné bydlení. Pak přijde na řadu i budova zámku v Tuchořicích. „Vzniknou tam obdobné byty, jako máme v nové budově,“ uvedl Nuhlíček. Nyní zde klienti bydlí v pokojích a pro různé aktivity slouží společně prostory.
V současné době v zámku žije 34 klientů, po rekonstrukci se kapacita objektu sníží na 16. Někteří se přestěhují právě do Žatce. Kdy oprava zámku začne, nyní ale není jasné. „Projekt už je téměř hotový, takže myslím, že příští rok by se něco mohlo začít dít,“ doufá Nuhlíček.
V Krabčicích zvolili nevšední řešení
Výstavba tří unikátních komunitních domů pro seniory s Alzheimerovou chorobou začala v Krabčicích na Litoměřicku. Netradiční řešení bytových jednotek, které vzniká v rámci Domova Diakonie Českobratrské církve evangelické, poskytne lidem se specifickými potřebami důstojné bydlení propojující soukromí s komunitním životem.
Každý dům bude tvořen několika samostatnými objekty s pokoji. Objekty budou seskupeny kolem atria, obyvatelé domků tak budou mít „soukromou náves“ pro setkávání.
„Tyto komunitní domy propojují moderní přístup k péči s důrazem na kvalitu života obyvatel a poskytují pocit přirozeného a důstojného prostředí. Máme zkušenost, že pro lidi s Alzheimerovou chorobou je toto nejlepší koncept pro bydlení,“ říká Aleš Gabrysz, ředitel střediska Diakonie v Krabčicích, s tím, že dva obytné celky budou mít každý kapacitu sedm obyvatel a třetí devět obyvatel. Ten zahrne i několik dvoulůžkových pokojů.
Inspirací pro nevšední architektonické řešení se stala tradiční venkovská sídla v krabčické části Rovné pod Řípem.
„Celkové náklady na vybudování komunitních domů dosáhnou 124 milionů korun a z 90 procent je pokryje dotace. Termín dokončení je stanoven na 5. prosince tohoto roku,“ doplňuje Gabrysz.