Ústecký kraj vypíše dotace na podporu sportování dětí a aktivit mládeže ve volném čase za 54 milionů korun. Na kulturu a památky chce dát samospráva stejně jako letos 60 milionů korun. Programy musí schválit zastupitelstvo. V návrhu rozpočtu na příští rok kraj nemá vyhrazenou částku na placení nepedagogických pracovníků, řekl hejtman a poslanec Richard Brabec (ANO). Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na konci listopadu řekl, že vláda nepočítá s posunutím termínu, odkdy má financování nepedagogických pracovníků ve školství přejít ze státu na zřizovatele, termín je 1. září 2025.
Na dotace pro sport a další způsoby trávení volného času školáků bude mít kraj v příštím roce meziročně o 3,2 milionu korun více. Na podporu činnosti organizací pracujících s dětmi a mládeží v oblasti volného času chce kraj rozdělit 4,2 milionu korun. Sportovní kluby dostanou 13 milionů korun a stejnou částku tréninková střediska mládeže, která si navíc rozdělí 24 milionů korun k zajištění přípravy v olympijských disciplínách.
Šedesát milionů korun je v návrhu krajského rozpočtu na rok 2025 na záchranu a obnovu památek, je to stejně jako letos i před rokem. Zároveň je to podle náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka (ODS) stále jedna z nejvyšší částek, kterou dávají kraje do této oblasti. Minimální výše dotace je 50.000 korun, maximální dva miliony na jeden projekt.
Stát musí s kraji podle Brabce dořešit financování nepedagogických pracovníků, rozpočtové určení daní a financování oprav a údržby silnic II. a III. třídy. Obavy z chybějící části peněz na platy nepedagogických pracovníků v návrhu státního rozpočtu na příští rok vyjádřili minulý týden zástupci Svazu měst a obcí (SMO) na schůzce s prezidentem Petrem Pavlem. Situaci by měla podle ministerstva financí vyřešit změna rozpočtového určení daní, která ale zatím nebyla schválena.
Hlavní obavou starostů je, že na ně přejde povinnost platit školníky, uklízečky, kuchařky a další nepedagogické pracovníky ve školství, aniž stát včas pošle peníze na jejich mzdy. To se podle Beka nemůže stát. Podle něho výplatu za srpen, která se zaměstnancům posílá v září, zaplatí ještě stát. Zároveň by v září obce měly obdržet více peněz z rozpočtového určení daní (RUD). Právě zvýšení RUD má obcím kompenzovat novou finanční povinnost. Z těchto peněz pak samosprávy v říjnu vyplatí mzdy nepedagogických pracovníků za září. Ústecký kraj podle návrhu RUD dostane méně než doposud.
Například pro Kadaň, která má 18.000 obyvatel, by povinnost platit asistenty ve školách za rok podle Kulhánka stála 50 milionů korun. Město u Chomutova hospodaří s ročním rozpočtem okolo 620 milionů korun.