V chemičce u Litvínova vznikla expozice k historii závodu postaveného v roce 1939. Připomíná oběti při samotné stavbě, nasazení zajatců, bombardování na konci druhé světové války, ničivé exploze a nastiňuje budoucnost. Některé artefakty přinesli zaměstnanci největí rafinérské a petrochemické společnosti v České republice. Prohlídky pro veřejnost se budou konat ve spolupráci s mosteckým muzeem, řekl ČTK při dnením slavnostním otevření ředitel výzkumu a vývoje skupiny Orlen Unipetrol Tomá Herink.
Chemický závod v Záluí vznikl za účelem uspokojení potřeb německé válečné mainérie v dodávkách pohonných hmot. Na budování obří chemičky se podíleli civilisté, totálně nasazení, váleční zajatci 32 národností z celé Evropy. "Člověka a mrazí v zádech u některých fotek, které jsme získali z muzea a hlavně z mosteckého archivu. Některé jetě nikdo neviděl, mapují hlavně výstavbu závodu," uvedl Herink.
Expozice je vytvořena jako časová osa. Jednotlivé panely popisují historii závodu za reimu nacistického, komunistického a po současnost. Mezi milníky je první benzin, který odjel na frontu, přechod od uhlí k ropě, výstavba petrochemie a dalí. Zakomponovaná je do výstavy také podpora hokeje nebo vzdělávání.
Mezi artefakty jsou věci z archivu chemičky i dary od zaměstnanců. Ve vitrínách uvidí lidé historické logaritmické pravítko, přístroje k měření průtoku kapaliny, staré ochranné pomůcky. "Máme tu technologická schémata z doby tehdejích Stalinových závodů z roku 1952 i dokumentace ke strojům z roku 1938," uvedl Herink. Výstava zachycuje také netěstí v provozu chemičky z let 1974, 1996 i poslední velkou havárii z roku 2015.
Jako první si budou moci expozicí v tréninkovém centru projít zaměstnanci. Dostupná bude také pro koly, které vyuívají slueb tréninkového centra, a v určitých periodách bude návtěvu expozice nabízet chemička pod hlavičkou mosteckého muzea.