Nově opravená Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku se dnes po osmi letech opět otevřela veřejnosti. V roce 2016 ji uzavřela oprava zámku, do ní se pustili jeho noví majitelé. Prostory v jiním křídle zámku otevřel autor expozice a historik umění Tomá Winter výstavou spíe pozdní tvorby českého kubistického malíře.
"Jsou to díla, která vznikala po druhé světové válce po roce 1945 a do jeho smrti roku 1953," řekl ČTK Winter. Uvedl, e kubistická díla se vystavují velmi často, naopak pozdní věci bývají upozaďovány. "Přičem já si myslím, e jsou kvalitní a třeba i originálnějí ne některé klasické Fillovy práce," míní historik, jen se o Fillovu tvorbu zajímá řadu let.
Návtěvníci o známá kubistická díla nepřijdou, nacházejí se ve vstupní části síně. V jedné části objektu jsou pak vystavené Fillovy sběratelské předměty z Asie, které jsou doplněné o dobový nábytek. Příchozím mají místnosti evokovat pokoje, moná podobné těm, v nich Filla tvořil. Dalí místnosti pak ukazují písně a krajiny. Výstava je doplněná o fotografie Josefa Sudka, s Fillou se přátelil.
Historik pojmenoval výstavu Orel rozsápe orla, tedy citací převzatou z díla Filly. "Pro mě je to taková metafora. Pro Fillu poválečné období vůbec nebylo lehké, zejména po roce 1948, kdy převzali moc v Československu komunisté a kdy celá jeho tvorba upadla v nemilost," uvedl Winter.
Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která síň uívá, má velkou část Fillovy pozůstalosti, zejména se můe pynit díly z malířova pozdního období. ČTK to řekla hlavní kurátorka galerie Lucie Barvínek iklová. "Máme asi největí soubor Fillových písní a krajin z peruckého okolí, které vznikaly právě tady," uvedla kurátorka, která tak připomněla, e Filla na zámku pobýval a tvořil po druhé světové válce a do své smrti.
Síň se měla po rekonstrukci vrátit do uívání galerie u v roce 2018. Galerie, která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, majitelku zámku proto alovala, a domáhala se tak práva na uívání síně. Spory skončily smírem. Galerie mohla síň uívat na základě věcného břemene. Strany se dohodly, e kraj nebude trvat na věcném břemeni a majitelka síň opraví. ČTK to řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Provozovatel zámku Pavel Ondráček dnes novinářům řekl, e investice do pamětní síně se pohybuje okolo pěti milionů korun. Zbývají jetě poslední úpravy, s nimi se začne za několik měsíců.
V roce 2011 někdo síň vykradl, pak byla čtyři roky zavřená. Nejvzácnějí malířova díla v ní kvůli bezpečnosti chyběla. Ředitelka Galerie Benedikta Rejta Kateřina Melenová ČTK řekla, e kromě kamerového systému jsou díla opatřena i jinými bezpečnostními prvky.
Umístění děl kubistického malíře na Peruci je podmínkou darovací smlouvy z roku 1956. Manelka umělce Hana Fillová tehdy s touto podmínkou převedla na stát část rozsáhlého Fillova díla, vybavení ateliéru i letního bytu na zámku.