Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic na severu Čech, přes výdělky srovnatelné se zbytkem republiky chybí 200 sester a sto lékařů. Společnost vlastněná krajem nabízí zaměstnancům v některých městech bydlení a motivuje je i nástupními benefity. Zdravotního personálu je nedostatek i v jiných částech Česka. Pro to, aby zejména mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé sem přicházeli nebo tu zůstávali, musí být region atraktivní, řekl ředitel Krajské zdravotní (KZ) Jiří Laštůvka. Hejtman Richard Brabec (ANO) ČTK řekl, že zásadní je změnit vnímání kraje.
V sedmi nemocnicích pracuje 9680 zaměstnanců. Průměrná mzda zdravotní sestry je 59.754 korun měsíčně a lékaře včetně přesčasů 151.220 korun. "V celorepublikovém průměru z toho nevycházíme špatně, co se týče mezd. Snažíme se motivovat lékaře a sestry ke stážím, ukázat jim, že tu máme dobré podmínky pro práci," uvedl Laštůvka.
V některých oborech má například ústecká Masarykova nemocnice nejmodernější vybavení. "Musíme nyní více než v minulosti zvažovat vytížení lékařů, reorganizovat ho tak, aby vyhovělo mladé generaci," řekl ředitel. Volný čas je pro mladé lidi důležitější, než tomu bývalo v minulosti. "Je to ale do určité míry o atraktivitě kraje. Nadpoloviční většinu mediků tvoří studentky, rozhoduje zázemí, občanská vybavenost dané lokality," řekl Laštůvka.
Ústecký kraj je v mnoha ukazatelích ohledně životních podmínek na konci republikového žebříčku. Je tu také dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost, nejvyšší počet exekucí, sociálně vyloučených lokalit. "Po několika měsících v pozici hejtmana je pro mě zásadní změnit vnímání kraje. Zprávy dostávám z různých stran, že když se nabídne kvalifikovanému člověku místo v Ústí nad Labem, tak se pokřižuje a řekne, to snad ne. Je to někdy nespravedlivé, ale změnit to musíme my," uvedl Brabec.
Okrajovou věcí jsou podle hejtmana projekty z Fondu spravedlivé transformace. "Ty mohou pomoci, ale zásadní je změna v malých krocích na více místech. Tak jako zásadně investujeme do zdravotnictví, tak budeme teď investovat do oblasti vzdělávání, sociální oblasti, sportu. Máme projekty s úřadem práce, čekáme na legislativu, aby se usnadnilo vykupování bytů. Dávám dohromady pracovní skupinu lidí z různých oblastí, v níž diskutujeme, co kdo z nich může udělat," řekl Brabec s tím, že s vedením Ústí nad Labem také řeší, co lze pro zlepšení situace udělat, protože krajské město je vizitkou regionu. "Z hlediska dopravy, zdravotnictví už začínáme ostatní regiony dohánět. Je řada věcí, které budou trvat déle, ale věřím, že to nepotrvá pět nebo sedm let, které potřeboval na změnu image Moravskoslezský kraj," uvedl Brabec.