V Ústeckém kraji připadá na jednoho lékaře 268 obyvatel, to je druhý nejvyšší počet v České republice. Ordinací praktických lékařů a zubařů v regionu dlouhodobě ubývá. Vyplývá to z analýzy zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
V počtu pacientů na jednoho lékaře je na tom hůře jen Středočeský kraj, kde na jednoho lékaře připadalo 313 obyvatel. Naopak nejlepší situace byla podle statistiků v roce 2022 v Praze, tam bylo 121 obyvatel na jednoho lékaře. V samotném Ústeckém kraji je situace dlouhodobě nejlepší v Ústí nad Labem se 145 lidmi na lékaře a nejhorší v okrese Louny, kde na jednoho lékaře připadá 381 obyvatel.
V kraji bylo předloni 311 ordinací praktických lékařů pro dospělé, 135 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost a 303 ordinací stomatologů. Počty se v posledních letech snižovaly. Zvrátit nedostatek praktiků se snaží města i Krajská zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic. Například v Mostě dotují vybavení ordinace částkou až dva miliony korun. Získat se takto městu podařilo jednu pediatričku a jednoho praktika. Louny zase nabízí pediatrům 500.000 korun jako náborový příspěvek, ambulantním specialistům, stomatologům a praktickým lékařům pak 300.000 korun.
V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, která patří pod Krajskou zdravotní, otevřela letos v březnu praxi pediatrička. Registruje pacienty, kteří nemají svého lékaře. Do října zaregistrovala téměř 800 dětí. Projekt chce zajistit registraci pro alespoň čtvrtinu dětí z ústeckých problémových lokalit. Město pro ordinaci schválilo dotaci 500.000 korun.
Obdobné ordinace by měly vzniknout ve všech krajských nemocnicích. Cílem je zajistit základní péči a odlehčit urgentním příjmům a pohotovostem, kam rodiče s dětmi bez lékaře při potížích míří.