Budova 21 v bývalém baťovském továrním areálu ve Zlíně, takzvaný Baťův mrakodrap, bude dnes večer slavnostně nasvícená. Hejtmanství tím připomene 20 let od chvíle, kdy se do obnoveného objektu nastěhovaly krajský a finanční úřad. Všichni návštěvníci Baťova mrakodrapu navíc dnes na recepci obdrží malou pozornost, sdělil dnes ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
Oba úřady v mrakodrapu sídlí dodnes. Je také vyhledávaným cílem turistů, kteří se zajímají o meziválečnou architekturu. Z terasy mrakodrapu v 16. etáži si mohou prohlédnout město pod ním, v objektu si mohou prohlédnout i legendární Baťovu kancelář ve výtahu.
"Budova je symbolem města Zlína i celého kraje a zároveň místem se stále živým historickým odkazem, který nás může i v dnešní době v mnoha ohledech inspirovat. Velké poděkování patří všem, kdo se zasloužili o to, že tehdy nevyužitou budovu získal kraj do svého vlastnictví a vdechnul jí nový život. I my se o ní nyní náležitě staráme a investujeme do ní," řekl hejtman Radim Holiš (ANO).
Loni hejtmanství dokončilo opravu fasády, výměnu cihelných pásků, obnovu izolace a oplechování střechy téměř za 70 milionů korun. "Kromě toho vynakládáme i další velké prostředky na to, abychom budovu udrželi v provozuschopném stavu a zároveň zachovali její historickou hodnotu. Zmodernizovali jsme například rychlovýtahy a aktuálně se chystáme na rekonstrukci sociálních zařízení v celé budově, výměnu vzduchotechniky a dalších technických zařízení nebo restaurátorské práce na Baťově výtahu a páternosteru," uvedla ředitelka Krajského úřadu Zlínského kraje Jitka Hlavačková.
Budovu koupil Zlínský kraj v roce 2002 od státu za symbolickou jednu korunu. S její rekonstrukcí začal v srpnu 2023. Trvala téměř 15 měsíců a vyžádala si náklady 630 milionů korun. Slavnostního otevření se 30. října 2004 zúčastnilo 300 hostů, mezi nimi i Tomáš Baťa mladší. Krajský úřad tím získal novou adresu. Do té doby sídlil na třech místech.
Rekonstrukce, jejímiž autory byli Ivan Bergmann, Ladislav Pastrnek, Petr Všetečka, Mirka Chmelařová, Marek Šlesinger a Milan Vašina, získala hlavní cenu Grand Prix obce architektů za rok 2004. Nezávislá mezinárodní porota ocenila například zvolené rekonstrukční technologie, podlahy zhotovené v původním stylu, zrestaurovanou pojízdnou kancelář a také význam rekonstrukce pro krajské město.
Baťův mrakodrap dal ve druhé polovině 30. let minulého století postavit podnikatel Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. Objekt je kulturní památkou.