Spočívá v tom, e podvodník, který člověku zavolá, zná některá data z jeho osobních dokladů, například část čísla občanského průkazu, případně přesné bydlitě. V osloveném to vzbudí důvěru, e skutečně jde o pracovníka banky, v ní má svoje peníze, popsala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Podobně se to podle policistů stalo mui, kterému zavolal údajný pracovník banky a chtěl od něj potvrzení o tom, e si na pobočce v Brně zaádal o půjčku 250 tisíc korun.
Kdy mu tvrdil, e si o půjčku neádal a dokonce ani nebyl v Brně, bankéř mu řekl část čísla jeho občanského průkazu i přesné bydlitě. Poté mui řekl, e někdo pravděpodobně zfaloval jeho doklady a můe si tímto způsobem zaádat na jeho jméno o půjčky u dalích bank a navíc vybrat jeho úspory, uvedla mluvčí.
Následoval podle policie telefonát od dalí údajné bankéřky z jiné banky a nakonec telefonát od osobního manaera, který mui navrhl řeení, e si můe s jeho pomocí převést vechny úspory z různých bank na náhradní účet u České národní banky.
Vytvořili společně náhradní účet a podle instrukcí manaera převáděl mu postupně vekeré finanční prostředky na jiné účty, ze kterých se teprve měly peníze převést na ten nově vytvořený, uvedla Kozumplíková.
Tentý den večer mui přiel e-mail z jedné z jeho bank, e peníze podle jeho příkazů k úhradě nepřevedli, protoe jde o podvod.
Mu si tedy zablokoval vechny ostatní účty a hned následující den přiel podat trestní oznámení. Zda se kriminalistům podaří zachránit alespoň část finančních prostředků, bude jasné a v následujících dnech, doplnila mluvčí. Pachateli hrozí za podvod a pětileté vězení.