Pěstitel ovoce Aleš Marčík ze Žlutavy v dobrých letech sklidil na devíti hektarech sadů až 120 tun jablek, letos to bude ale zhruba jenom padesát tun. A zatímco obvykle nabízel jablka až do Vánoc, tento rok už s prodejem pomalu končí, ačkoliv poptávka je stále velká.
„Sklidili jsme jen slabší polovinu obvyklé úrody. Mysleli jsme si, že to bude lepší, letos do toho ovšem znovu zasáhly mrazy. Přitom už loni jsme sklidili asi jen čtvrtinu úrody,“ shrnul Aleš Marčík.
Kilo jablek na mošt aktuálně prodává za 6,50 koruny. Většinou prodával kilo do pěti korun, při nadměrné úrodě za tři koruny, nebo ještě méně.
„Situace zneužívají obchodníci v supermarketech, kde se prodávají jablka z loňské úrody za třikrát vyšší cenu, než jaká byla loni. Jsou tam i pěkná jablka z dovozu za 70 korun za kilo,“ všiml si Marčík.
A právě kvůli vyšším výkupním cenám jablek bude zdražovat zboží, jež se z něho vyrábí. Od moštů po koláče.
„Výkupní ceny jsou astronomické“
Linea Nivnice, která je předním tuzemským zpracovatelem ovoce, zvýší od začátku příštího roku cenu stoprocentní jablečné šťávy přibližně o dvacet procent. Jablka využívá při výrobě zhruba třetiny ze svých tří set produktů. Také s jejich zdražením musejí zákazníci v příštích měsících počítat.
„Výkupní ceny padaných jablek, která zpracováváme na jablečný koncentrát, jsou astronomické. Jiné slovo mě ani nenapadá,“ okomentoval situaci ředitel Liney Nivnice Gabriel Slanicay.
Je to horší, než jsme čekali. Ovocnáři sčítají rekordní škody po mrazech |
V minulých letech podnik obvykle vykupoval od velkopěstitelů padaná jablka za 2,50 až 3,50 koruny za kilogram. Letos se výkupní cena blíží sedmi korunám, což je nejvíce v historii firmy. Od zahrádkářů sice vykupuje kilo padaných jablek za čtyři koruny, jejich podíl na celkovém množství je však jen necelých deset procent.
Letos navíc Linea Nivnice od pěstitelů nakoupí zhruba jen 8 tisíc tun jablek. Každoročně jich přitom na svou produkci šťáv, vín a dětské výživy potřebuje téměř dvojnásobek. Rozdíl plánuje pokrýt především zásobami z minulého roku.
„Nechceme vykupovat více. Předpokládáme, že příští rok bude, co se týče cen jablek, příznivější. Budeme mít dost jablečných polotovarů, které používáme do spousty výrobků,“ věří Slanicay. „Ale otázkou je jejich úspěch na trhu, pokud cena bude nutně vyšší,“ doplnil.
Nejhorší rok v historii, bědují páleničáři. Lidé vyrábějí kořalku i z kompotů |
Kromě neúrody má vliv na cenu jablek rovněž neustále klesající výměra tuzemských ovocných sadů. Podobné potíže mají také další producenti ovocných šťáv. „Z větší části nakupujeme jablka od ekologických zemědělců a ceny jsou vyšší než loni. Každý, kdo surovinu potřebuje, se pohybuje na stejném trhu,“ potvrdil jednatel Moštárny Hostětín Radim Machů.
Ke zdražování jablečných nápojů přistoupí po vyprodání zásob koncem letošního či začátkem příštího roku. „Kalkulaci jsme ještě nepočítali, ale budeme muset udělat obdobné opatření (jako v Nivnici),“ nastínil Machů.
Očekává, že to bude mít vliv také na odbyt. Někteří prodejci s mírnou nadsázkou říkají, že lidé místo jablečných šťáv budou pít perlivou vodu a minerálky.
„Vyšší cena samozřejmě hraje roli, ale nedokážu říci, jak se to projeví v odbytu. Byla by škoda, kdyby lidé přešli na ředěné nápoje nebo jiné náhražky,“ řekl Machů.
Zdraží i štrúdly a koláče
Ale nejde jen o nápoje, nýbrž i o pečivo. Společnost Dr. Hlaváč z Uherského Brodu z jablek vyrábí náplň do štrúdlů a koláčů.
„Cena jablek se pro naše zpracování zvedla asi o dvacet procent. Promítli jsme to do našeho výrobku, takže pak budou i štrúdly dražší,“ očekává jednatel Tomáš Hlaváč.
Jablečnou směs však zdražili jen o deset procent, protože jsou v ní i jiné složky, nejen jablka. „Horší než zdražení ale bude situace, až česká jablka nebudou. Někteří naši pekaři si zakládali na tom, že pečou z českých jablek. Možná do další sklizně jablek s touto produkcí zanedlouho skončíme,“ obává se Hlaváč.
Tak špatná situace podle něho v tomto oboru ještě nenastala. Česká jablka budou na trhu zřejmě nahrazovat plody z dovozu, mluví se hlavně o Moldávii, Ukrajině a Polsku. Ceny budou obdobné jako u českých jablek.
Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti |
Podle producentů a výrobců by se ceny ovoce i finálních produktů měly příští rok vrátit na obvyklou úroveň. Podmínkou ovšem bude, že musí být dobrá úroda. „Konkurence je velká, šťávy i náplně se dají koupit v Polsku. Ceny se asi samy vytříbí,“ očekává Hlaváč.
Trochu jiná situace je u výrobců ovocných destilátů. Třeba vizovická likérka Rudolf Jelínek cenu slivovice zvyšovat nebude, protože po letošním desetiprocentním zvýšení spotřební daně jí poklesl prodej na domácím trhu zhruba o třetinu.
„Velice rádi bychom cenu zvýšili, protože nejen ceny ovoce, ale všechny náklady šly nahoru, ale nemůžeme si to dovolit,“ konstatoval ředitel likérky Pavel Dvořáček. „Už teď není zákazník ochoten cenu akceptovat,“ dodal.
26. dubna 2024 |