metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Místa, kde se bavila Marie Terezie. Sály v Kroměříži pomohou obnovit studenti

  6:02
Památkáři z olomouckého arcibiskupství a studenti dějin umění olomoucké univerzity budou společně pracovat v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Chtějí prozkoumat a následně restaurovat jedinečné autentické sály, které se nezměnily od svého vzniku ve druhé polovině 17. století.

Kdysi v nich část dne strávila slavná panovnice Marie Terezie, užívala si výhled do zámecké zahrady, zúčastnila se banketu, který na její počest majitelé uspořádali a překvapeně sledovala stříkající prameny vody v jednom zákoutí.

Tři sály v přízemí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, takzvané saly terreny, a dvě přilehlé umělé jeskyně, takzvané grotty, nechal právě k takovým účelům biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna postavit.

„Od 16. století byly běžnou součástí většiny zámků a paláců. Stavěly se v přízemí, v místě obráceném do zahrady a byl to prostor na pomezí zámku a zahrady. Sloužily většinou ke kratochvílím, letnímu pobavení společnosti, k osvěžení během horkých dnů. Mohly se v nich organizovat koncerty, bankety, velmi často v nich hrály roli prvky hudební, světelné, plamínky ohně a podobně,“ popsala vedoucí katedry dějin umění Filozofické fakulty univerzity Palackého (UP) v Olomouci Jana Zapletalová.

Soubor tří sálů s bohatou štukovou výzdobou, sochami postav antické mytologie a stropními freskami a na něj navazující dvě grotty, patří k tomu nejcennějšímu, co kroměřížský zámek nabízí. Především proto, že od svého vzniku ve druhé polovině 17. století zůstaly prakticky nezměněné, zatímco na většině jiných míst došlo během staletí k výraznému poškození. Díky své unikátní autenticky dochované výzdobě dosahují evropského významu.

Zkoumat budou začínající i zkušení studenti

Právě tyto prostory budou v následujících měsících a letech předmětem zkoumání, bádání a dokumentování, aby následně mohli odborníci přistoupit k pečlivé restaurátorské práci. Podílet se na něm bude památkové oddělení Arcibiskupství olomouckého a odborníci a studenti z katedry dějin umění. Zástupci obou institucí dnes v Kroměříži podepsali memorandum o spolupráci.

„Není to poprvé. Naši akademici a studenti se na studiu uměleckých děl olomoucké arcidiecéze podílejí dlouhodobě,“ vysvětlil rektor univerzity Martin Procházka.

Ke zkoumání jedinečných prostor se dostanou nejen studenti vyšších ročníků, ale i ti začínající. Soustředit se budou především na štukovou výzdobu tří sálů a dvou umělých jeskyň. Jejím autorem je italský sochař a výtvarník Baltazar Fontana, který patřil k nejvyhledávanějším štukatérům přelomu 17. a 18. století na Moravě.

Sněmovní sál arcibiskupského zámku září, je krásnější než v Amadeovi

„Restaurování musí předcházet rozsáhlý badatelský přístup, který bude trvat několik let. Souběžně s tím zahájíme i optické průzkumy v obou grottách, pak i materiálový a technologický průzkum, abychom zjistili, jaké materiály byly použité a v jakém jsou stavu. Na základě toho pak sloučíme umělecko-historické bádání s technologickými poznatky a určíme koncepci budoucího zásahu,“ popsala vedoucí památkového oddělení arcibiskupství Alena Tobolková. „Pro správné zachování výpovědní hodnoty památky je tak spolupráce s univerzitou klíčová.“

Andělíčkovi upadla hlava

Saly terreny a grotty byly, jako jediné v celém komplexu zámku, ušetřeny velkého požáru v roce 1752, tedy šedesát let po jeho dokončení. Zatímco v dalších patrech a sálech museli pozdější majitelé měnit podobu interiérů, tyto prostory zůstaly nezměněné. Více než tři století ale přece jen mají na stav výzdoby vliv.

„Na některých místech u štukových dekorací můžeme pozorovat jistou míru degradace, takže přišly o určité součásti, třeba u malého andělíčka upadla hlava. Vidíme různá poškození, která nám říkají, že je potřeba to řešit. Ale abychom byli schopni konstatovat, v jakém stavu výzdoba je, bude potřeba rozsáhlé bádání a poznání například i pomocí rentgenů. Ty odhalí, v jakém stavu jsou kovové prvky uvnitř dekorací,“ naznačila Zapletalová.

Oprava kroměřížského klenotu stála čtvrt miliardy, zámek nově otevře i kapli

Pro návštěvníky zůstanou saly terreny přístupné a dál budou součástí prohlídkové trasy. Grotty teď přístupné nejsou. Při odborném průzkumu a následném restaurování by ale lidé měli mít možnost nahlédnout i do nich, a to přes chystané konstrukce s plexisklem.

„Jako vlastníci stále pronikáme do tajemství kroměřížského zámku a všeho, co v sobě skrývá. Po jeho nejznámějších lákadlech, jako je třeba proslulý Tizianův obraz, se postupně dostáváme také k záležitostem, o kterých se tolik neví nebo které jsou i docela neznámé, abychom je pak také mohli představit veřejnosti,“ poukázal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a dodal: „Jsem přesvědčen, že toto bádání, do kterého se společně s univerzitou pouštíme, přinese mnoho nových a zajímavých poznatků.“

Autor: Jana Fuksová
  • Nejčtenější

Upnuté jeansy jsou zpět. Vrací se tenhle nostalgický trend kvůli generaci Z?

7. září 2024  17:29

„Když jsou džíny upnuté tak, že je vidět nejen obsah kapes, ale také tvé zmáčknuté nádobíčko, je...

Nebojte se vstoupit, i když vás asi hned vyženou. Nikdy nevíte, kdy se zase dostanete dovnitř

8. září 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Tučňák jako žena, černý Gordon a lesbická Harley Quinn. Nový Batman překvapí konzervativce

6. září 2024

STRÁŽCE STREAMU Nasazení nového animovaného seriálu Batman: Rytíř v plášti na obrazovky streamovací platformy Prime...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Uškodí Vltavská filharmonie životnímu prostředí? Ekologické spolky jsou proti výstavbě

12. září 2024  4:12

V hlavním městě nejspíš momentálně neexistuje nedopravní projekt, který by od prvopočátku budil u...

Případů klíšťové encefalitidy je letos na jihu Čech už víc než loni za celý rok

14. září 2024  10:15

Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech už nyní překonal bilanci za celý loňský rok....

Opusťte Špindl, apeluje na turisty starosta. Bouřící Labe ohrožuje silnici i most

14. září 2024  11:42

Dramatická povodňová situace začíná být v centru Špindlerova Mlýna. Starosta doporučil...

Některé jeskyně v Moravském krasu kvůli vodě omezují turistický provoz

14. září 2024  9:54

Turisté se dnes nedostanou do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu. Důvodem jsou deště a...

Brněnská nemocnice kvůli povodni evakuuje pacienty, hrozí zkrat přístrojů

14. září 2024  11:02,  aktualizováno  11:22

Sledujeme online Stoupající hladina řeky Svratky v Brně přiměla zdejší Nemocnici Milosrdných bratří k evakuaci všech...