Muzeum Kroměřížska vystaví tvorbu sochaře Ondřeje Olivy. Autor představí na 20 svých děl z různých tvůrčích období včetně některých nových prací. Vernisáž se v Galerii v podloubí v přízemí muzea na kroměřížském Velkém náměstí uskuteční ve čtvrtek 12. prosince od 17:00. Zájemci si výstavu budou moci prohlédnout do 2. března příštího roku, sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Martina Malá.
Ve svých pracích se Oliva snaží vytvářet vizuálně zajímavá díla, která jsou svým tvarem a obsahem přístupná i pro běžného diváka. "To je také důvod, proč hlavní část témat, která vybírám a se kterými pracuji, vychází z věcí běžného života kolem nás a každý si je tak může jednoduše vsadit do vlastních zkušeností a měřítek," uvedl Oliva.
V uměleckém prostředí se pohyboval již jako dítě, jeho otcem je sochař Otmar Oliva. V posledních letech pracuje Ondřej Oliva výhradně s kovy pro jejich stálost a neměnnost, upřednostňuje hliník. "Používá technologii ztraceného vosku. Inspiraci pro svou tvorbu nachází všude kolem sebe. Rád cestuje a přiveze si občas ze svých cest nějaký prvek, jenž upoutá jeho pozornost. Daný artefakt nechá v ateliéru ‚zrát‘, potom s ním dále pracuje. Nyní u něj nalezneme často téma stromu, základního archetypu, který v sobě spojuje všechny čtyři elementy i koloběh života," uvedla ředitelka muzea a kurátorka výstavy Martina Miláčková.
Formy a tvary převzaté z přírody podle ní Ondřej Oliva osobitě přetváří ve zvětšeném měřítku. "Přitom však radikálně narušuje jejich přirozenou podobu vkládáním cizorodých struktur. Má rád mnohovrstevnatost děl a práci s protiklady," uvedla Miláčková.
Ondřej Oliva vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Na jeho umělecké cestě na něj zapůsobil nejen vedoucí ateliéru Sochařství I. Jaroslav Róna, ale také jeho otec. "Ondřejovy sochy jsou však programově jiné, používá odlišné výrazové prostředky a materiály," doplnila ředitelka muzea.
Dvaačtyřicetiletý umělec žije ve Velehradě na Uherskohradišťsku. V minulosti vystavoval například ve slavném římském Muzeu Maxxi. Kromě České republiky a Itálie mohli jeho práce vidět také návštěvníci galerií a sympozií v Bělorusku, Maďarsku, Turecku a Španělsku.