Muzeum Frantika Skopalíka v Záhlinicích, místní části Hulína na Kroměřísku, dnes návtěvníkům představilo tradiční lidová řemesla. Při práci pozorovali přadlenu, tkadlenu, perníkářku, kováře, hrnčíře nebo řezbáře. Seznámili se i s praením kávy v kamínkách nebo způsoby lisování ovoce. Podstatnou část řemesel si lidé mohli také vyzkouet, řekla ČTK programová pracovnice muzea Václava Navrátilová.
Den řemesel se v muzeu uskutečnil pojedenácté. Stalo se tak v obvyklém termínu před svátkem svatého Martina, který je patronem různých řemeslníků. "My jsme tady na bohaté Hané a tady moc řemeslníků nebylo. Ale v tomto období sedlák vyplácel řemeslníka. Hospodyně k tomu třeba i něco dodala, upekla. Take my jsme svátek řemeslníků chtěli před tím Martinem oslavit," uvedla Navrátilová.
Svou zručnost příchozím předvedl spolu s dalími řemeslníky také koíkář Radim Klimek z Morkovic-Slían. Koíkářství má v městečku na Kroměřísku dlouholetou tradici. "Tam pletl kadý druhý. No a tak kdy se rozhodovalo, co budu dělat, máma řekla, jsi blbý po tátovi, to bude dělat koaře. A tak jsem se v Morkovicích vyučil, pak jsem si dodělal průmyslovku v Praze," řekl ČTK řemeslník.
Po dokončení koly si vak nemyslel, e u koíkářství vydrí. "Kdy jsem nastoupil do firmy Morex, tenkrát to byl Zadrev, potom Morex, tak jsem si říkal, e toto v ivotě nechci dělat. Podívejte se, uplynulo 35 let a já nad tím sedím furt. V celé republice si myslím, e je nás 12 oficiálně, kteří se tomu opravdu věnujeme naplno. Je nás fakt straně málo. Lidé nás vyhledávají," doplnil Klimek.
Mezi návtěvníky, kteří si dnes se zájmem prohlédli jeho práci, byl i Petr Kapounek. Do muzea přijel spolu s manelkou a dětmi na kole z nedaleké Kroměříe. "My to děláme kvůli dětem, aby se něco naučily a aby viděly, jak se ilo před 100 nebo 150 lety," uvedl Kapounek. Kromě představení řemesel dnes mohli lidé v Záhlinicích vyrazit také na kot marmelád, jeho součástí byla veřejná ochutnávka.