Při poárech ve Zlínském kraji zemřeli za první letoní pololetí čtyři lidé, od ledna do června 2023 to byl jeden člověk. Zranění při poárech utrpělo 51 lidí, tedy o 22 více ne za loňské první pololetí. Hasiči za úvodních est měsíců letoního roku v regionu zaznamenali 311 poárů, o rok dříve jich ve stejném období bylo 554. Oheň způsobil letos od ledna do června přímou kodu téměř 64,7 milionu korun, loni za první a estý měsíc činila přiblině 47,4 milionu korun. ČTK to dnes zjistila ze statistik, které hasiči zveřejnili na webu.
Nejčastějí příčinou poárů v kraji byla letos od ledna do června stejně jako loni nedbalost. Za prvních letoních est měsíců ji hasiči zaznamenali ve 104 případech, o rok dříve to bylo v prvním pololetí ve 119 případech. Úmyslné zaloení poáru odhalili hasiči v kraji za první letoní pololetí v osmi případech, bylo jich o jeden méně ne ve sledovaném období v roce 2023. Pachatele se letos podařilo zjistit ve třech případech, loni za úvodní pololetí roku takté.
Hasiči v regionu mezi letoním lednem a červnem evidovali 3218 událostí, u kterých byl nutný jejich zásah. Loni jich bylo za est prvních měsíců roku 2835. Nejvyí počet událostí zaznamenali hasiči v prvním pololetí roku 2024 na Zlínsku, a to 1161, nejméně jich bylo na Uherskohradisku, v součtu 580. Na Kroměřísku jich hasiči zaevidovali 628 a na Vsetínsku 849.
Jednotky letos v kraji vyjíděly od prvního do estého měsíce k 530 dopravním nehodám, meziročně jich bylo o 32 více. Podle policejních statistik zahynulo v prvním letoním pololetí na silnicích v regionu osm lidí, o rok dříve 13. Hasičům v kraji přibylo zásahů i u technických havárií, a to z 1564 za prvních est měsíců roku 2023 na letoních 1937. Zásahů při úniku nebezpečných látek evidovali letos od ledna do června hasiči v regionu 154, o rok dříve o deset méně. Meziročně přibylo planých poplachů, z loňských 226 za první pololetí na letoních 286.
Poárů se kodou přes milion korun bylo letos ve Zlínském kraji v prvním pololetí deset, stejně jako za úvodních est měsíců roku 2023. Například koda po červnovém poáru průmyslové haly v Hrobicích na Zlínsku byla předběně vyčíslena na 19 milionů korun. Květnový poár kanceláře ve výrobně rotačních součástek ve Zlíně způsobil kodu přiblině za 4,5 milionu korun. koda po březnových poárech rodinných domů v Hutisku-Solanci a Dolní Bečvě na Vsetínsku byla v obou případech asi tři miliony korun.