Zlínský filmový festival nabízí nově streamovací platformu Zlín Fest Screen. Školy a vzdělávací instituce v ní mají zdarma k dispozici krátké filmy, kterými mohou obohatit svou výuku. Bonusem a hlavní přidanou hodnotou je to, že jsou u toho také didaktické materiály, a to pro pedagogy i žáky, řekla dnes ČTK umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. Zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je největší a nestarší svého druhu na světě, letos se konal 64. ročník. Ukázkové hodiny nazvané Učíme se s filmem byly už při letošním ročníku festivalu.
"Na platformě jsou krátké filmy do 20 minut, které mají sloužit k doplnění výuky. Není to výuka o filmech, ale pedagogové mohou využít filmy k zatraktivnění a zefektivnění výuky. Mohou jim pomoci při otvírání složitých a nesnadných témat," uvedla Pášmová.
Zlín Fest Screen je určený výhradně školám a vzdělávacím institucím, které mají přístup ke všem materiálům zdarma. Každý film je doplněný o metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky. "Na jejich přípravě jsme spolupracovali s odbornými lektory společnosti Free Cinema," uvedla Pášmová. V nabídce jsou zatím dvě desítky českých a zahraničních filmů, bude se postupně doplňovat. "Je tam také možnost filtrace, školy si mohou vybrat filmy podle třídy, tématu či vyučovacího předmětu," uvedla Pášmová.
První školou, která platformu využila, byla zlínská základní škola Jinotaj. Žáci třetí třídy dnes viděli osmiminutový film Malý Cousteau režiséra Jakuba Kouřila. S dětmi pracovala lektorka Tereza Nová. "Děti z filmu mohou získat víc, než se jen podívat na projekci. Můžeme ho rozebrat, pedagogové ho mohou využít mezioborově," uvedla Nová. Děti se dozvěděly o přírodě, oceánografovi, vynálezci i filmaři Jacquesovi-Yvesovi Cousteauovi. Na příkladu dětského hrdiny, který ve filmu ke Cousteauovi vzhlíží, děti mluvily o svých snech, mohly se dozvědět o záchraně želv či co je třeba k založení akvária. "Děti to baví, rozebíráme, příběh, popisujeme postavu, děti se učí mluvenému projevu," uvedla lektorka.
Dětem se hodina spojená s filmem líbila. "Líbilo se mi, že to bylo hodně o filmech, mám filmy moc rád, bavilo mě to hodně," uvedl chlapec Tomáš. Jeho spolužačku Emily bavilo vykládat si o filmu s lektorkou. "Nejvíc mě to bavilo o přírodě," uvedla.
"Věříme, že filmy mají obrovský potenciál nejen bavit, ale také vzdělávat. S platformou Zlín Fest Screen chceme učitelům poskytnout nástroj, který jim pomůže zpestřit a obohatit výuku. Je tak dalším krokem festivalu v jeho dlouhodobé snaze propojit svět filmu s oblastí vzdělávání a přispět k rozvoji kritického myšlení mladé generace," uvedla Pášmová.