Přes hranici ve Starém Hrozenkově aktuálně projíždí kolem tří tisíc nákladních aut denně. Každé musí projít dekontaminací, kterou zajišťují hasiči. Osobní auta mají sice průjezd neomezený, ale na úzkých silnicích mohou zůstat zablokované mezi nákladnímu auty.
„Doporučujeme proto využít jiné nejbližší hraniční přechody. Cesta bude sice delší, ale rychlejší. Klidnější situace je v nočních hodinách,“ uvedl ředitel krajské policie ve Zlíně Jaromír Tkadleček.
Nejen řidiči, ale i obyvatelé na slovenské straně jsou z opatření rozladěni. Kraj proto chce od příštího týdne provoz výrazně urychlit tím, že na přechodu nainstaluje speciální vanu, kterou budou nákladní auta jen projíždět, aby se dezinfikovala jejich kola a podvozek.
„Je to na psychiatra.“ Kamioňáci proklínají nekonečné kontroly kvůli slintavce |
Jen vybrané automobily projdou důkladnější dekontaminací. „Očekáváme, že pak bude průjezd přes hranice zhruba dvakrát rychlejší,“ dodal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Čerstvé sýry ze Slovenska raději ne
Radní Renata Prchlíková apeluje na zodpovědnost lidí. „Je vhodné omezit pořádání výstav chovatelských zvířat, ale také pohyb na prostranstvích, kde se zvířata chovají, například na pastvinách. Především nedovážet ze Slovenska žádné tepelně nezpracované potraviny,“ zdůraznila.
V příhraničí je přitom běžné, že si lidé přes hranice dovážejí například jehněčí maso nebo mléčné výrobky. To vše se může stát zdrojem nákazy.
Ve Zlínském kraji ani jinde Česku zatím žádný případ slintavky nebyl prokázán, naposledy se nemoc v zemi objevila před padesáti lety.
„Pokud by měli chovatelé podezření na nákazu, měli by ihned kontaktovat krajskou veterinární správu. Pro tento účel jsme zřídili speciální krizovou linku 720 995 201,“ upozornil ředitel Krajské veterinární správy Michal Kamarád.
Kamiony musejí ve Starém Hrozenkově projíždět dezinfekcí