Zlínská pobočka brněnského krajského soudu dnes potvrdila trest Hynku Šípkovi v případu tragického výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Při explozi v září 2021 zahynuli dva hasiči. Kroměřížský okresní soud loni uznal ze způsobení výbuchu vinným Šípka, který v domě navrtal plynové potrubí. Uložil mu trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu 30 měsíců. Zlínský krajský soud dnes zamítl odvolání obžalovaného i žalobce. Rozhodnutí je pravomocné, nelze se proti němu odvolat, je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu, uvedl dnes soudce Vít Krchňáček. Obžalovaný s trestem souhlasil.
"V dané věci byla obě odvolání, jak obžalovaného, tak státního zástupce, zamítnuta. Co se týče rozhodnutí, nebylo odvolání vyhověno. Odvolací soud má za to, že rozhodnutí soudu prvního stupně bylo správné a splnilo veškeré náležitosti, jak procesní, tak z hlediska závěrů o naplnění skutkové podstaty, tedy daného přečinu," uvedl soudce.
"Co se týče námitek v podaném odvolání, má odvolací soud za to, že skutečně obžalovaný nese trestní odpovědnost za předmětné jednání i za vzniklý následek, kam to odvolání směřovalo, tedy i za úmrtí dvou členů hasičského záchranného sboru," uvedl soudce. Zásadní příčinou bylo podle něj nedbalé jednání obžalovaného, který navrtal plynové potrubí, což vyvolalo explozi a způsobilo úmrtí hasičů.
Majitelkou domu byla Šípkova žena, manželé jej opravovali. Nyní dvaatřicetiletý muž přiznal, že před neštěstím omylem navrtal plynové potrubí. Činu u soudu litoval, uvedl, že se snažil explozi zabránit. Masivní výbuch si 15. září 2021 vyžádal životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů. Další dva dobrovolní hasiči utrpěli zranění, zranil se také Šípek.
Státní zástupce Jiří Láníček u prvoinstančního soudu navrhoval Šípkovi trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu nejméně tří let. S vinou obžalovaného souhlasila i obhajoba. Žádala však zmírnění právní kvalifikace, kdy by Šípkovi hrozily maximálně dva roky za mřížemi, výši uloženého trestu přitom nechávala na soudu. Okresní soud však respektoval právní kvalifikaci uvedenou v obžalobě.
Předsedkyně soudního senátu Hana Machalová loni v listopadu při vynesení nepravomocného rozsudku uvedla, že Šípek vydal zasahující jednotku hasičů v nebezpečí smrti. Zatímco obžaloba tvrdila, že k explozi přispěla technická závada na elektroinstalaci, podle soudu se to z dokazování jednoznačně zjistit nepodařilo, což však na vině obžalovaného nic nemění.
Podle obžaloby si Šípek při rekonstrukci počínal neopatrně a jádrovou vrtačkou navrtal přívod plynového potrubí pod hlavním uzávěrem plynu. Následkem byl masivní únik plynu a jeho nashromáždění v domě. Přestože se Šípek podle žalobce snažil uzavřít hlavní uzávěr plynu a věc oznámil na havarijní linku plynařů, nastal v domě krátce po příjezdu hasičů výbuch, který jej zcela zničil.
Odvolání státního zástupce směřovalo proti výroku o vině, soud prvního stupně podle něj vypustil z popisu skutku část, která označuje bezprostřední příčinu exploze. Podle žalobce Ctibora Hubáčka byla bezprostřední příčina prokázaná. "Z našeho pohledu to bylo vyhodnoceno na základě provedených odborných vyjádření a znaleckých posudků a výpovědí svědků," řekl dnes novinářům Hubáček.
Obžalovaný s uloženým trestem souhlasil. "Rozhodnutí bylo spíše o nějaké akademické otázce. Nicméně v této věci se řešilo to, zda-li na pana obžalovaného bude hleděno přísněji, a to z hlediska toho, že učinil všechna opatření k tomu, aby odvrátil ten nejškodlivější následek, zejména smrt zasahujících hasičů," řekl dnes novinářům obhájce Jiří Hladík. Soud podle něj nepřihlédl k tomu, že hasiči podle jeho názoru do takto zamořeného prostoru vstupovat neměli. "Oni tam vstoupili, přestože neměli informaci o koncentraci plynu, zároveň nebyli náležitě informováni z dispečinku. Přitom se jednalo o sbor dobrovolných hasičů, kteří odbornost k tomu zasahovat při úniku plynu neměli," řekl Hladík.
Exploze poškodila i dva sousední domy, nyní už jsou opravené. Podle obžaloby činila majetková škoda téměř 2,3 milionu korun. Příbuzní obětí a zraněných, město Koryčany, zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení požadovaly u soudu jako náhradu za nemajetkovou újmu přibližně 18 milionů korun. Okresní soud poškozené odkázal s jejich nároky na řízení ve věcech občanskoprávních.