metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Při sečení trávy umírají srnčata. Myslivci je zachraňují dronem s termovizí

  9:02
Myslivecký spolek z Vigantic na Vsetínsku nově začal využívat dron s termovizí. Jeho členové za pomoci moderní techniky pátrají po mláďatech srnek ukrytých ve vysoké trávě. Právě tato zvířata často umírají při jarním sečení trávy.

Je to tradiční obrázek, jehož jsou myslivci svědky až zbytečně často. Od května do července ukrývají srny svá mláďata do vysoké trávy, která je má ochránit před predátory. Jenže ve stejnou dobu se také sečou louky.

„A srnče schované v trávě před sekačkou neuskočí a ani neuteče. Instinktivně se přikrčí k zemi a čeká, až nebezpečí pomine,“ popisuje Pavel Škarpa z Mysliveckého spolku Rysová Vigantice. „Bohužel traktoristé srnče v husté trávě nevidí a pod noži sekaček tak končí život ještě malinkých srnčátek. Jsou na místě mrtvá nebo v horším případě zmrzačená a umírají v ukrutných bolestech.“

Myslivci spolu s dobrovolníky proto před sečením procházejí louky a srnčata přenášejí do bezpečí. I tak se ovšem stane, že některé ve vysoké trávě přehlédnou.

„Tráva je tak vysoká, že mnohdy stojíme jen pár kroků od ležícího srnčete a nevidíme ho,“ uvedl Škarpa. Navíc času i dobrovolníků na vytvoření husté rojnice je málo.

Od letoška však myslivci mají nového pomocníka. Ve veřejné sbírce se jim podařilo vybrat skoro 160 tisíc korun na pořízení dronu s termovizí, díky němuž se daří srnčata lépe hledat.

„Dron má tři kamery: hlavní termální, potom zoomovací a širokoúhlou,“ říká Zbyněk Mikunda, který má obsluhu dronu na starosti.

Červený flek, kterému zachrání život

Do terénu vyráží už kolem půl páté ráno, kdy je ještě země chladná a lépe se hledá. „S dronem vyletím do výšky 50 až 60 metrů a proletím nad loukou. Srnčata či zajíce vidím v termální kameře, kde se ukáže červený flek u něčeho, co vydává teplo, zbytek je v šedé barvě. Potom změním kameru, zazoomuji a potvrdím si, o jaké zvíře jde,“ dodává.

Myslivci následně odnesou srnče na kraj louky či lesa, případně jej před příjezdem sekaček přikryjí velkým košem a zatíží. Potom jej zase vypustí. „Všechno musíme dělat v rukavicích, a navíc si trháme trsy trávy, v nichž srnčata přenášíme, aby na nich neulpěl náš pach. Jinak by srna mládě zpátky nepřijala,“ vysvětlil Škarpa.

Život již takto zachránili řadě srnčat a není výjimkou, že za jeden den najdou třeba čtyři. „Když jsme takto objevili první, měli jsme obrovskou radost. To ani nejde popsat slovy,“ usmívá se Mikunda.

Dron s termovizí odhalí zvíře schované ve vysoké trávě i z padesátimetrové výšky. Zobrazí se jako červený flek.

„Tajně jsme doufali, že by se mohla vybrat aspoň část peněz, ale lidé nám poslali ještě více, než jsme žádali. Použijeme to na nákup baterií a příslušenství do dronu. A všem moc děkujeme,“ vzkázal Škarpa.

Senzory testuje univerzita Myslivci z Vigantic nejsou jediní, kteří používají moderní techniku. Drony si ze svých peněz pořídily také některé další spolky.

„Je to cesta do budoucna,“ konstatoval Jaroslav Šarman, jednatel okresního mysliveckého spolku na Vsetínsku. „Ale pořád platí, že je to především o lidech. V období, kdy se seč provádí, je potřeba více dobrovolníků, kteří budou srnky pomáhat vyhledávat a odnášet pryč. A myslivectví je u nás zájmová činnost, jež se dělá po práci nebo ve volném čase.“

Senzor dává signál řidiči traktoru

Senzor odhalující při sečení mláďata v porostu začíná ve svém zemědělském podniku v Žabčicích na Brněnsku využívat také brněnská Mendelova univerzita. Systém doplňuje drony pro mapování terénu a cvičeného psa, jenž také dokáže mláďata najít. Kombinací těchto metod chce podnik ztráty na divoké zvěři při senosečích úplně eliminovat.

„Pořizujeme žací lištu se senzorem, který zvíře v porostu odhalí a dá řidiči traktoru signál, že se před ním něco nachází. Senzor stroj přímo zastaví a lištu přizvedne nebo řidič může zvíře odnést a jet dál,“ popsal zařízení ředitel žabčického podniku Jakub Doležal.

Pozor, srny. Seznam úseků, kde řidiči havarují kvůli zvěři, stále roste

Se senzorem jsou spokojení i farmáři z jihomoravské firmy Bonagro, kteří hospodaří na čtyřech tisících hektarech půdy. Letošní novinkou jsou pochůzky s maďarským ohařem, jenž v porostu zanechá pachovou stopu a zvěř se v něm zdržuje méně. Pokud se tam ale přece jen nachází, pes ji dokáže najít.

„Jde proti větru a systematicky prohledává celý terén. Když narazí na zvěř, počká, až přijdu, aby zvěř sám nestresoval. Pak k ní postoupíme. Když je to například bažant, většinou se zvedne a vzletí. Pes zatím zůstává klidný, přivážu ho a ověřím, jestli jsou na místě vajíčka nebo mláďata. A obdobně to probíhá i se srnčím,“ řekla ČTK agronomka Yvona Hiclová.

Autor: Petr Skácel
  • Nejčtenější

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

iROZHLAS: Spoutání vězeňkyně nebylo podle ředitelky věznice kázeňským přestupkem

16. července 2024  19:34

Ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou se rozhodla, že nepotrestá v kázeňském řízení tři dozorce,...

V Třineckých železárnách utrpěl smrtelný úraz třiatřicetiletý muž, spadl z výšky

16. července 2024  18:39

V areálu hutního podniku Třinecké železárny (TŽ) v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes ráno utrpěl...

Do krajských voleb podalo v Karlovarském kraji kandidátku 18 politických stran

16. července 2024  18:26,  aktualizováno  19:44

Kandidátku do podzimních krajských voleb podalo v Karlovarském kraji podle informací krajského...

V Ostravě kandiduje na senátora sedm lidí, na Karvinsku pět

16. července 2024  18:10

V Ostravě a na Karvinsku se o křeslo senátora bude v podzimních volbách ucházet méně kandidátů než...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...