Vratislav Mynář se k soudu dostavil, těsně před zahájením líčení řekl, že v ničem nepochybil.
„Kdybych nebyl kancléřem prezidenta Zemana, tak tady dneska vůbec nestojím. Na druhou stranu jsem rád, že po pěti letech permanentní dehonestace mé osoby a všech firem se můžu obhájit a očistit své jméno,“ prohlásil před soudní síní.
Společnost Vratislava Mynáře Clever Management v minulosti získala dotaci 5,99 milionu korun na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila.
„Nejvyšší správní soud jasně rozhodl, že společnost Clever Management stejně jako já jsme v ničem nepochybili. Firma, která o dotaci žádala, vyplnila všechno tak, jak mělo být,“ hájí se Mynář.
„Orgány činné v trestním řízení nerespektovaly zásady, kterými se trestní řízení řídí. Přes zásady policie některé zásadní důkazy do spisu zařadila až na návrh obhajoby a jiné neprovedla vůbec,“ prohlásil pro iDNES.cz už letos v dubnu. Letos v srpnu se Mynáře zastal i Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že jeho společnost důležité informace nezatajila.
Policie navrhla obžalovat Mynáře za dotaci na penzion v Osvětimanech |
Bývalý hradní kancléř je obviněný od roku 2021.
Kauza se týká evropské dotace na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou přidělila firmě Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava, jež spravuje rozdělování části dotací EU.
Podle žalobce však Mynář žádal o dotaci neoprávněně, protože na stavbu už v minulosti šly dotační peníze z ministerstva školství. Na tento rozpor narazil úřad, který rozdělování dotací spravuje, při kontrole financování.
„V rámci dotačního řízení uvedl nepravdivé údaje, a tím dosáhl toho, že mu byla přidělena dotace dosahující téměř 6 milionů korun,“ uvedl na adresu obžalovaného státní zástupce Martin Malůš. Ten pro Mynáře navrhuje peněžitý trest ve výši 10 milionů korun a podmínku.
Zdali Mynář jednal úmyslně, nechtěl komentovat. „To je předmětem dokazování,“ sdělil Malůš.
Mynář dnes u soudu odmítl, že by vědomě neoprávněně žádal o dotaci. „Viní mě z toho že jsem nechal zpracovat žádost o dotace, ale není to pravdivá informace. Nevěděl jsem o tom, jaké jsou podmínky, žádost jsem nevyplňoval. Byl jsem vyzván, abych žádost podepsal, ani jsem ji nekontroloval, neměl jsem od začátku s žádostí nic společného,“ bránil se dnes Mynář u soudu. Zdůraznil, že žádost vyplňovala najatá firma a on byl jen vyzván k podpisu.
Bývalý kancléř Mynář byl potřetí potrestán etickou komisí FAČR |
Ministerstvo už v roce 2008 schválilo příspěvek 13 milionů korun, které měly jít na ubytovnu pro sportovce ze Spolku Chřibák, jehož byl Mynář členem. Později však projekt převzala firma Clever Management, která se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu. Tentokrát už ne jako na ubytovnu, ale jako na penzion s wellness službami.
Poskytovatel dotace následně vyzval Mynáře, aby dotaci vrátil, proti čemuž se exkancléř ohradil. Na jeho stranu se postavilo ministerstvo financí, které dospělo k názoru, že vracet dotaci není nutné. Vůči tomu ale podal správní žalobu Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Žalobě vyhověl Krajský soud v Ostravě. Loni v dubnu pak Mynářova firma Clever Management dotaci vrátila na účet ministerstva pro místní rozvoj.
Penzion jsem dřív nikdy nechtěl, řekl Mynář
Exkancléř u soudu rovněž popřel, že by od začátku chtěl v Osvětimanech vybudovat penzion. „V roce 2002 a 2003 jsem kupoval pozemky, abych zřídil sjezdovku. Součástí nákupu byla i zemědělská stavba, kde jsem skladoval techniku,“ poukázal. Podle něj však stavba nešla dobře zabezpečit a docházelo k opakovaným krádežím. Proto se rozhodl situaci vyřešit tím, že zřídí skladovací prostory.
„Když jsem se s tím svěřil kolegům z občanského sdružení Chřibák, přišli s nápadem, že je škoda neudělat v rámci stavby i ubytovnu pro sportovce. Tak došlo k dohodě, že Chřibák by měl ubytovnu, já bych je podpořil a využíval pouze skladovací prostory,“ líčil někdejší hradní kancléř.
Na stavbu se podařilo získat dotaci z ministerstva školství, která byla rozdělena na dvě částí. První část dotace posloužila ke hrubé stavbě. „Pak nám ale bylo řečeno, že z ekonomických důvodů nebude druhá část hrazena, a hrozilo, že Chřibák bude dotaci vracet,“ popsal Mynář s tím, že hledal varianty, jak projekt zachránit. Podle jeho tvrzení však dostavovat ubytovnu nemělo ekonomický smysl, a tak se se svým společníkem rozhodli pro stavbu penzionu hotelového typu.
Případ samopalu z Mynářova srubu je uzavřený. Uběhla zkušební doba |
Mynář sám upozornil, že nikdy takové zařízení netoužil mít, protože v mládí sám pobýval v rekreačním středisku, kde pracovali jeho rodiče. „Vím, že člověk, který tam pracuje, je otrokem takového zařízení, a já si to z dospívání velmi dobře pamatuju.“
Proto požádali se společníkem projektanta o úpravu projektu, z původní stavby zůstaly jen nosné zdi a schodiště a zásadně se změnily vnitřní dispozice objektu, tak aby v něm byly apartmány, stravovací zařízení i relaxační volnočasové centrum. Za to se společníkem zaplatil zhruba 22 milionů korun a až při dostavbě se začal zajímat o možnosti dotací, a proto oslovil odbornou firmu, aby takovou žádost zpracovala.
Sám však obsah žádosti neznal. „Jediné, co jsem udělal, bylo to, že jsem ji podepsal, aby mohla být doručena ke správě Regionálního operačního programu,“ doplnil.
Po dnešním jednání by hlavní líčení mělo pokračovat ve čtvrtek 17. října. Nařízené je také na úterý 22. října a čtvrtek 24. října.