Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) dnes spustila do ostrého provozu nové operační středisko. ČTK to dnes sdělila mluvčí záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková. Předcházelo tomu prověřování funkčnosti, stability a kompatibility desítek aplikací, zátěžové zkoušky, školení i zácvik zdravotnických pracovníků.
Ostrý provoz nového operačního střediska začal dnes po 02:00. "Bylo úspěšně dokončeno náročné, několik hodin trvající, postupné překlápění jednotlivých technologií tak, aby operátorky a operátoři zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje začali plnohodnotně přijímat tísňové výzvy a řešit organizaci poskytování přednemocniční neodkladné péče v nových, velmi moderních podmínkách a s využíváním nových technologií," uvedla mluvčí.
Poslední týdny byly pro pracovníky operačního střediska a IT oddělení náročné. "Chyby se při spouštění takového projektu neodpouštějí. Všichni, kteří s tím měli co do činění, udělali maximum možného, aby překlopení a oživení nového operačního střediska proběhlo hladce a hlavně nemělo absolutně žádný vliv na volající z terénu. Ti nesmí žádnou změnu poznat, vždyť jde o životy a zdraví našich spoluobčanů," uvedl ředitel ZZS ZK Josef Valenta.
Nové středisko začalo záchranářům v testovacím provozu sloužit letos v létě. Jeho vybudování přišlo na více než 43,8 milionu korun, přes 33,9 milionu činila dotace z evropských fondů. Vzniklo jako nadstavba nad východním křídlem výjezdové základny na Havlíčkově nábřeží. Informační systémy a technologie pro středisko stály téměř 80 milionů korun, 42,5 milionu z této částky činí dotace z evropských fondů.
Středisko zdravotníkům umožní přenášet EKG pacienta v reálném čase ke konzultaci lékaři sloužícímu na dispečinku. Zdravotníci mohou z místa události přímo na dispečink posílat video i obrazový záznam nebo sdílet zdravotnickou dokumentaci se všemi krajskými nemocnicemi s budoucím možným přesahem za region.
Jako první záchranná služba v zemi má ZZS ZK podle mluvčí k dispozici integrovanou IP telefonii. Znamená to, že telefonní hovory nejsou přijímány přes standardní telefonní síť, ale přes síť datovou. "Rozdíl v kvalitě příjmu zvuku je jako bychom dříve jezdili parním vlakem a teď jedeme šinkansenem. Nicméně těch technických vychytávek máme celou řadu, nemluvě o samotném pracovním prostředí, které opravdu odpovídá 21. století," uvedl vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska Miroslav Fornůsek.
V místě bývalého střediska v budově ředitelství záchranky budou kancelářské prostory. Investiční záměr schválili radní Zlínského kraje, který je zřizovatelem záchranné služby. "Bývalé prostory zdravotnického operačního střediska, které byly už morálně i dispozičně zastaralé a nekomfortní, se přebudují na kancelářské prostory pro zajištění administrativy záchranné služby včetně příručního archivu a přemístěny sem budou i sociální zařízení a kuchyňka. Tím dojde k potřebnému oddělení provozu administrativy záchranky od provozu vlastní výjezdové základny, aby nedocházelo k jejich nežádoucímu křížení," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Stavební úpravy jsou v plánu na příští rok, stát budou šest milionů korun.
Krajští radní schválili i modernizaci vybavení záchranářů za osm milionů korun. Jde o obměnu dvou přístrojů pro nepřímou srdeční masáž, 11 transportních plicních ventilátorů a pořízení 15 speciálních zdravotnických tabletů pro posádky sanitních vozidel, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.