Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila retrospektivní výstavu sochaře Radima Hankeho. Je autorem soch Jana Antonína Bati a Tomáše Bati v centru Zlína či sochy Jana Pavla II. u kaple v Bukovanech u Kyjova. Vytvořil také Zlatý střevíček, který je hlavní cenou zlínského filmového festivalu. Výstava nazvaná Podobenství o figuře je k vidění ode dneška, potrvá do 7. září. ČTK to sdělila mluvčí galerie Zuzana Bílá.
"Retrospektivně koncipovaná výstava představuje dílo tohoto umělce ve složité provázanosti všech jeho tvůrčích oblastí, které se soustavně rozestupují mezi realitu a abstrahování. Figura přitom zůstává pro Hankeho jedním ze základních uměleckých prostředků," uvedla kurátorka výstavy Pavlína Pyšná.
Dvaašedesátiletý Hanke patří k výrazným českých sochařům současnosti. "Na výtvarné scéně se pohybuje od 80. let minulého století, kdy vystudoval sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a poté se usadil ve Zlíně. Autor se věnuje nejen volné sochařské tvorbě, kterou rozvíjí v kontextu s dalšími médii, zejména kresbou, ale má za sebou také řadu výjimečných monumentálních realizací ve veřejném prostoru," uvedla mluvčí.
Hanke vytvořil například sochu Emila Zátopka, která je na zlínském Stadionu mládeže, je autorem pomníku Jana Antonína Bati v Otrokovicích na Zlínsku, sochy Marie Restituty Kafkové v brněnských Husovicích. Ve Vyškově je jeho pomník nenarozeným zesnulým dětem i pomník obětem první světové války.
"Na mou výstavu do galerijního prostoru se přestěhovaly sochy, kresby a obrazy z polic, šuplíků a koutů ateliéru, zastrčené a některé dlouho neviděné. Začnou znovu ožívat a rozmlouvat neslyšně mezi sebou i s diváky. Mnohé tyto objekty dělí od sebe doba vzniku, a to i víc než 30 let. A tak se vlastně vracím v čase a jsem zvědav, jak tato konfrontace nejstarších vedle nejnovějších dopadne," uvedl Hanke.
V galerii bude také 29. července komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem.