Zlínská pobočka brněnského krajského soudu odložila vynesení rozsudku v lihové kauze celníků. Padnout měl ve čtvrtek 3. října. Případ je vedlejší větví lihové kauzy, v souvislosti s níž si Radek Březina, organizátor rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, odpykává třináctiletý trest. Kvůli posunu v související kauze týkající se ovlivňování svědků, kterou se znovu musí zabývat Vrchní soud v Olomouci, krajský soud své rozhodnutí odložil na neurčito. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
Na základě letošního rozhodnutí Nejvyššího soudu musí vrchní soud opět projednat a rozhodnout v kauze ovlivňování svědků, v níž jsou s Březinou obžalovaní další dva muži. Do doby, než se tak stane, nemůže podle Belkovové vynést zlínská pobočka krajského soudu rozsudek v lihové kauze celníků. "Termín dalšího líčení bude nařízen až potom, co vrchní soud znovu rozhodne. A to se zatím neví, kdy bude," řekla mluvčí.
V lihové kauze celníků, kterou soud ve Zlíně projednává, navrhl státní zástupce Březinovi uložit 16 let vězení. Spolu s ním jsou obžalovaní bývalí celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva a také Ivan Kovářík, někdejší správce Březinových nemovitostí, jemuž soudy v minulosti uložily za obchodování s nelegálním lihem devět let a dva měsíce vězení. Pro čtveřici žádá žalobce nepodmíněné tresty od 6,5 roku do 12 let. Obhájce Březiny navrhl zastavení trestního stíhání, další advokáti žádají pro své klienty zproštění obžaloby.
Kauza vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Březiny spadá do let 2004 až 2012. Celníci vinu odmítli. Březina tvrdí, že celníci skupině kolem něj nepomáhali. Kovářík se přiznal k předávání peněz jednomu z dříve odsouzených celníků, odmítl ale, že by informace zneužil, a tvrdil, že z toho neměl finanční prospěch. Za ohrožení utajované informace, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a účasti na organizované zločinecké skupině obžalovaným hrozí až 16 let vězení.
Případ se týká především produkce nezdaněného lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil, a nelegálního podnikání na ni navázaných lihovarů a likérek. Celníci podle státního zástupce Radima Obsta pomáhali skupině kolem Březiny krátit spotřební daň z lihu a její podporou se podíleli na mnohamiliardové škodě. Někteří celníci se podle žalobce nechali uplatit a zcela participovali na trestné činnosti skupiny.
Celníci podle obžaloby Březinu a jeho spolupracovníky informovali o chystaných kontrolách ve firmách, jež skupina ovládala. Jejím členům podle žalobce poskytovali i informace o další činnosti Celní správy a podíleli se na falšování kontrolních pásek, jež skupina používala ke značení takzvaného mimobilančního lihu. Jde o potravinářský líh, který skupina fiktivně denaturovala a neodvedla z něj spotřební daň. Následně sloužil k výrobě lihovin, případně se uchovával v nelegálních skladech.