Krajské město Zlín hospodařilo v letošním pololetí s přebytkem téměř 143 milionů korun. Na konci června činily příjmy 1,323 miliardy korun a výdaje 1,180 miliardy korun. Zprávu o plnění rozpočtu k 30. červnu dnes vzali na vědomí zastupitelé města.
Schválený rozpočet na letošní rok počítá se schodkem téměř 257 milionů korun. Schodek by měly pokrýt přebytky hospodaření z minulých let i úvěry. Rozpočet předpokládá příjmy 2,249 miliardy korun a výdaje 2,506 miliardy. Upravený rozpočet počítá s příjmy 2,360 miliardy korun a výdaji 3,406 miliardy korun.
Přebytek 143 milionů korun v pololetí je podle náměstka primátora Miroslava Chalánka (ODS) spíše informační číslo. "Zajímá nás, jak budou vypadat příjmy do konce roku. Máme předpoklad, že by se měly naplnit příjmy se sdílených daní, což je pro nás největší příjmová položka," řekl dnes ČTK Chalánek.
Většina daní se podle něj pohybuje podobně jako loni, nebo částečně ztrácí. "Jediná daň, která roste a vykazuje meziroční nárůst, je daň z příjmů fyzických osob, to znamená ze závislé činnosti, kde je za půlrok deset procent meziroční zvýšení. Daň však není svou proporcí ta nejdůležitější v rozpočtu, výpadek třeba deseti procent z DPH není schopna nahradit," uvedl Chalánek.
Výrazně vzrostlo inkaso daně z nemovitých věcí, v pololetí na 161 milionů korun, loni v polovině roku to bylo 43 milionů. Město pro letošek po 15 letech daň výrazně zvýšilo, poplatek vzrostl průměrně až na pětinásobek. Dnes však zastupitelé schválili snížení daně od příštího roku, a to až o třetinu. Příští rok tak bude výběr za celý rok o asi 67 milionů korun nižší.
Investice za pololetí činily přes 124 milionů korun, ve schváleném rozpočtu je na ně vyčleněno 606 milionů, upravený rozpočet počítá s více než miliardou korun.
Město vede koalice hnutí ANO, lidovců, ODS a Pirátů. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 27 křesel. V opozici jsou hnutí Zlín 21, SPD a STAN.