metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
Maceškův palác na pražských Vinohradech stojí od roku 1929. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Král mazacích buřtů začal budovat firmu už v devatenácti. Co po něm v Praze zbylo?

  10:40
Velkouzenář Emanuel Maceška by ve středu oslavil 145 let. Jeho uzeniny chutnají dodnes.

Je to příběh chlapce z chudé rodiny, který přišel do Prahy hledat štěstí. Emanuel Maceška to z řezníka dotáhl až na zámožného podnikatele.

Po vyučení opustil rodný Načeradec a přestěhoval se do metropole. Roku 1896, v pouhých devatenácti letech, otevřel na Pankráci první malý uzenářský krámek. Nedlouho poté se zprávy o jeho poctivé výrobě a inovativních lahůdkách rozkřikly mezi lidmi a obchod vzkvétal.

Mladý Maceška své výrobky prodával zákazníkům nejen za pultem přímo v obchodě, ale dodával je i tehdejším vyhlášeným lahůdkářům.

Narůstající poptávce po Maceškových výrobcích přestaly malé prostory na Pankráci brzy stačit, proto se i s prvními zaměstnanci společnost přesunula na dnešní Vinohradskou třídu. Vznikl tak nejvýznamnější pražský uzenářský podnik, který v dobách největší prosperity zaměstnával na 160 lidí a kromě vinohradských provozoven měl fabriku i ve Starých Strašnicích. Později rozšířil Maceška svou výrobu tvrdých salámů také o továrnu na uherský salám.

Na pražské šunce a tvrdých salámech si pochutnávali nejen Pražané. Řezník však nejvíce proslul vynálezem „mazacího buřtu“. Jedná se o druh roztíratelné uzené paštiky, která se do té doby vyráběla ze směsi vepřového a hovězího masa. Maceška tento métský salám inovoval tím, že ho začal vyrábět výhradně z masa vepřového. Paštikám, které se vázaly do tvaru malých buřtů, se začalo po jejich výrobci lidově přezdívat „macešky“.

Uzeninové obchody vzkvétaly a z Macešky se stal vážený průmyslník. Rozhodl se proto na Vinohradech vybudovat honosný palác, který nesl jeho jméno. Stavba byla dokončena roku 1929, nacházela se v ní restaurace, kavárna, biograf s kapacitou 900 míst, kanceláře, část výrobny, lékařské ordinace i soukromé byty. Původně měl Maceškův palác průčelí do Budečské ulice naproti Vinohradské tržnici.

Nešťastný osud potkal vinohradskou výrobnu uzenin během náletů za druhé světové války. V únoru 1945 zničila uzenářský podnik při náletech na Prahu spojenecká bomba.

Po válce byl podnikatel komunistickým režimem označen za „třídního nepřítele“ a jeho majetek, včetně Maceškova paláce, byl na základě Benešových dekretů znárodněn. Dokonce také „macešky“ bylo nutné přejmenovat a začalo se jim říkat „čajovky“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek