metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Sportisimo 1/2maraton Praha 2014 očima Rungo.cz | foto: Magdaléna Ondrášová, iDNES.cz

Krásní běžci uzavřou centrum

  11:19
V sobotu se v Praze uskuteční dvacátý první půlmaraton. Dopravu omezí podobně jako ten loňský.

„Všichni běžci jsou krásní.“ Tenhle nápis, spolu s fotografiemi nejrůznějších sportovců s čísly na hrudi, vykukuje na Pražany z plakátů již několik měsíců. V sobotu se totiž poběží již 21. ročník tradičního půlmaratonu, který bude k nelibosti řady obyvatel metropole opět doprovázet množství dopravních opatření. A to jak na trase závodu, tak v okolních ulicích.

„Půlmaraton odstartuje v deset hodin dopoledne na náměstí Jana Palacha, kde je i cíl. Předpoklad doběhu posledního běžce je ve třináct hodin. Na komunikacích trasy závodu vedoucí po území Prahy 1, 2, 5, 7 a 8 bude platit dočasný zákaz parkování. Žádáme řidiče, aby sledovali dopravní značení, a upozorňujeme, aby zákaz parkování respektovali. V případě, že vozidla na komunikacích zůstanou, budou odtažena,“ uvádí mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražský půlmaraton

  • Dopravu bude řídit policie a strážníci. Od 9.30 do 13 hodin po trase uzavřou například tyto ulice akřižovatky:
  • Náměstí Jana Palacha, Křižovnické náměstí, Smetanovo nábřeží, Masarykovo nábřeží, Palackého náměstí, Rašínovo nábřeží, Botičská, Vyšehradská, Svobodova, Palackého most, Lidická, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábřeží, most Legií, Křižovnická, Mánesův most, Klárov, nábřeží Edvarda Beneše i nábřeží kapitána Jaroše.
  • Běžci uzavřou také část Bubenského nábřeží, ulici Komunardů, Libeňský most, Štorchovu, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží, Čechův most, Kosárkovo nábřeží, Mánesův most a ulici 17. listopadu.

Kromě necelé padesátky ulic určených pro běh se také uzavře část Dvořákova nábřeží, Břehová ulice a ulice Na Rejdišti. Zde si organizátoři zřídí technické zázemí závodu, které uklidí nejdříve ve čtyři hodiny odpoledne. „Akce ovlivní i provoz městské hromadné dopravy. Provoz tramvají a autobusů bude po etapách omezován zejména v centrální části města. Dopravu v centru zajistí především linky metra, které budou dle přepravní poptávky případně kapacitně posíleny. Informace o změnách jsou k dispozici na stránkách dopravního podniku,“ dodává magistrát a upřesňuje, že k prvním změnám dojde již krátce po sobotní půlnoci. Až do patnácté hodiny zasáhnou nespočet tramvají. „Do pátku bude vždy od devíti do osmnácti hodin k dispozici bezplatná dopravně informační linka 800 165 102. V den závodu od osmi do 14 hodin také linka 800 100 991,“ doplňují organizátoři.

Ulice metropole zaplní nejen tuzemští běžci, ale také účastníci z celého světa. Organizátoři se na svém webu chlubí tím, že jsou pro ně stejně důležití úžas vzbuzující Keňané a Etiopané stejně jako běžečtí nováčci.

„Každým rokem slyšíme ze strany běžců a diváků komentáře, jakým je Praha okouzlujícím městem a s jakou oblibou se sem rádi vracejí jako běžci i jako turisté. Víme, že den závodu pro vás není jen sváteční událostí, ale jsou to také drobné nepříjemnosti spojené s dopravními omezeními. Vážíme si vaší tolerantnosti a předem vám za ni děkujeme,“ uvádějí organizátoři na svém webu runczech.com. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek