metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí, 26. října 2020. Svátek má Erik.
Sportisimo 1/2maraton Praha 2014 očima Rungo.cz
Větší foto
Sportisimo 1/2maraton Praha 2014 očima Rungo.cz | foto: Magdaléna Ondrášová, iDNES.cz

Krásní běžci uzavřou centrum

4. dubna 2019  11:19 Filip Jaroševský Metro.cz
V sobotu se v Praze uskuteční dvacátý první půlmaraton. Dopravu omezí podobně jako ten loňský.

„Všichni běžci jsou krásní.“ Tenhle nápis, spolu s fotografiemi nejrůznějších sportovců s čísly na hrudi, vykukuje na Pražany z plakátů již několik měsíců. V sobotu se totiž poběží již 21. ročník tradičního půlmaratonu, který bude k nelibosti řady obyvatel metropole opět doprovázet množství dopravních opatření. A to jak na trase závodu, tak v okolních ulicích.

„Půlmaraton odstartuje v deset hodin dopoledne na náměstí Jana Palacha, kde je i cíl. Předpoklad doběhu posledního běžce je ve třináct hodin. Na komunikacích trasy závodu vedoucí po území Prahy 1, 2, 5, 7 a 8 bude platit dočasný zákaz parkování. Žádáme řidiče, aby sledovali dopravní značení, a upozorňujeme, aby zákaz parkování respektovali. V případě, že vozidla na komunikacích zůstanou, budou odtažena,“ uvádí mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražský půlmaraton

  • Dopravu bude řídit policie a strážníci. Od 9.30 do 13 hodin po trase uzavřou například tyto ulice akřižovatky:
  • Náměstí Jana Palacha, Křižovnické náměstí, Smetanovo nábřeží, Masarykovo nábřeží, Palackého náměstí, Rašínovo nábřeží, Botičská, Vyšehradská, Svobodova, Palackého most, Lidická, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábřeží, most Legií, Křižovnická, Mánesův most, Klárov, nábřeží Edvarda Beneše i nábřeží kapitána Jaroše.
  • Běžci uzavřou také část Bubenského nábřeží, ulici Komunardů, Libeňský most, Štorchovu, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží, Čechův most, Kosárkovo nábřeží, Mánesův most a ulici 17. listopadu.

Kromě necelé padesátky ulic určených pro běh se také uzavře část Dvořákova nábřeží, Břehová ulice a ulice Na Rejdišti. Zde si organizátoři zřídí technické zázemí závodu, které uklidí nejdříve ve čtyři hodiny odpoledne. „Akce ovlivní i provoz městské hromadné dopravy. Provoz tramvají a autobusů bude po etapách omezován zejména v centrální části města. Dopravu v centru zajistí především linky metra, které budou dle přepravní poptávky případně kapacitně posíleny. Informace o změnách jsou k dispozici na stránkách dopravního podniku,“ dodává magistrát a upřesňuje, že k prvním změnám dojde již krátce po sobotní půlnoci. Až do patnácté hodiny zasáhnou nespočet tramvají. „Do pátku bude vždy od devíti do osmnácti hodin k dispozici bezplatná dopravně informační linka 800 165 102. V den závodu od osmi do 14 hodin také linka 800 100 991,“ doplňují organizátoři.

Ulice metropole zaplní nejen tuzemští běžci, ale také účastníci z celého světa. Organizátoři se na svém webu chlubí tím, že jsou pro ně stejně důležití úžas vzbuzující Keňané a Etiopané stejně jako běžečtí nováčci.

„Každým rokem slyšíme ze strany běžců a diváků komentáře, jakým je Praha okouzlujícím městem a s jakou oblibou se sem rádi vracejí jako běžci i jako turisté. Víme, že den závodu pro vás není jen sváteční událostí, ale jsou to také drobné nepříjemnosti spojené s dopravními omezeními. Vážíme si vaší tolerantnosti a předem vám za ni děkujeme,“ uvádějí organizátoři na svém webu runczech.com. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

ilustrační snímek
vydáno 26. října 2020  9:51

Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.  celý článek

TIP NA VÝLET: Údolím Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice a říčním lázním

Zlenice jsou zřícenina hradu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou...
vydáno 26. října 2020  5:59

Cesta ve stínu lesa a podél vody, posezení u řeky i romantická zřícenina, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada – to...  celý článek

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Vysadit trávník pomohli kamarádi Janka Rubeše.
vydáno 25. října 2020  18:36

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.  celý článek

Strach je jeden z mých nejlepších kamarádů, říká Miroslava Jirková

Miroslava Jirková
vydáno 25. října 2020  15:29

Před patnácti lety začala se slacklinem, tehdy už se ale věnovala i horolezectví. Miroslava Jirková se zúčastnila několika expedicí na osmitisícovky, ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy